Inkubační program Caelestinus otevřel svůj třetí běh. Poprvé se rozkročil do světa

Do mezinárodního inkubačního programu Caelestinus vstoupila třetí várka startupových průkopníků ve zdravotnických inovacích. V letošním roce Caelestinus přijal 22 nejlepších týmů, které posunou hranice zdravotnických a medicínských technologií. Třetímu ročníku Caelestinu letos výrazně dominují zahraniční startupy, mimo jiné z USA, Francie, Německa a Izraele. Pozvánku si zasloužily ale i tři mladé české firmy s řešením v oblasti histopatologie, analýzy zdravotních dat a monitoringu pacientů po srdečním selhání.

Třetí ročník Caelestinu se slavnostně otevřel v pondělí večer v historickém domě v pražské Celetné ulici, kde týmy online i prezenčně prezentovaly svá řešení partnerům inkubačního programu. Mezi ně patří firma InterSystems, Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), Insane Business Ideas a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze.

„Na rozdíl od ostatních průmyslových oblastí zdravotnictví zažívá startupový boom. Nové projekty mají díky technologiím nyní sílu nejen překračovat hranice tradiční medicíny, ale také radikálně měnit způsob, jakým jsme dosud uvažovali o prevenci, diagnostice a léčbě. Nejnovější technologie, jako umělá inteligence, nejsou jen nástrojem pro zlepšení stávajících procesů; je to katalyzátor pro inovace, který umožňuje startupům přetvářet představy o možném a vytvářet řešení, která dnes ještě ani neumíme plně pojmenovat. V této digitální éře hrají inovátoři klíčovou roli v tvorbě zdravějšího, dostupnějšího a šťastnějšího světa pro nás všechny,“ říká zakladatel Caelestinu Tomáš Studeník.

Caelestinus nese název po milosrdném bratru Celestýnu Opitzovi, pražském průkopníkovi operací pod narkózou. Posláním inkubačního programu je řešit výzvy, které pomohou zlepšit zdravotnictví, zejména jeho digitalizaci s důrazem na interoperabilitu dat, nastartovat klinické pilotní projekty a navázat nová partnerství s klienty po celém světě. Caelestinus pomáhá startupům stavět nové produkty a služby, a to od samého nápadu po validovaný prototyp, který je klinicky testován a finalizován pak v ostrém zdravotnickém provozu. Záznam ze zahájení, kde se týmy představily, je k dispozici ZDE.

Všechny letošní startupy kladou velký důraz na data, jejich integrování nebo analýzu a navrhují softwarová řešení v kombinaci s hardwarem. Jejich analýzy velkých dat jsou často napojeny na poskytovatele zdravotní péče a pojišťovny, díky nim se mohou propojit nemocnice, lékaři a pojišťovny.

A čím se v letošním Caelestinu zabývají tři české startupy? 

Histopatologie je opomíjeným oborem v nemocnicích a vytváří obrovský potenciál pro inovace, protože je pro každé zdravotnické zařízení nesmírně důležitá. Český startup „aEyes“, vedený Davidem Kolečkářem, by chtěl v tomto oboru navrhnout bezproblémový sběr dat během celého procesu, zjistit, co trh skutečně potřebuje, a později se zaměřit na interakci s léky a problematiku duševního zdraví.

Dalším českým projektem je tina.care, který představuje inovativní řešení pro centralizované bezkontaktní monitorování pacientů prostřednictvím snímače na lůžku. Ten slouží jako detektor pohybu pacienta. Pokud zjistí, že opustil lůžko nebo se něco významného v jeho pohybové aktivitě změnilo, automaticky upozorní zdravotnický personál. Toto řešení pomůže rychleji reagovat na aktivity pacienta a potenciálně snížit riziko pádů (a jejich závažnost), tlakových vředů a poruch spánku. Projekt cílí na lůžková oddělení, zařízení sociální péče a zařízení domácí péče, přičemž cílem je odlehčit pečovatelům od práce a zároveň zvýšit bezpečnost a klid pacientů.

Třetí český startup MDT se zaměřuje na sledování pacientů po srdečním selhání, které vyhodnocuje pomocí umělé inteligence. Mobilní aplikace přenáší fyziologické parametry, jako je srdeční a dechová frekvence, hmotnost nebo EKG, do cloudové aplikace na servery telemedicínského centra. Pokud to situace vyžaduje, mohou specialisté monitorovacího centra kontaktovat pacienta nebo ošetřujícího lékaře a upozornit na hrozící nebezpečí.

Zatím největším úspěchem Caelestinu je podle zakladatele inkubátoru Tomáše Studeníka loňský startup MAIA LABS, který pomocí umělé inteligence analyzuje obraz z endoskopu. Díky Caelestinu začal spolupracovat s prestižní americkou nemocnicí Mayo Clinic. MAIA LABS nedávno mimo jiné vyhrál Global Startup Awards v kategorii Health Tech. Jejich napojení na MAYO Clinic je naprosto ojedinělý úspěch nejen v Česku, ale i ve světovém měřítku,“ dodává Tomáš Studeník.

Newsletter