Americké výnosy na začátku týdne rostly. Dolar krátce oslabil nad 1,1550 za euro, poté část ztrát smazal. Koruna krátce zpevnila pod 25,00 za euro. Proti dolaru nabrala zisky pod 21,80.

INTEMAC otevřel v Kuřimi experimentální prostor pro Průmysl 4.0

Výzkumné a inovační centrum INTEMAC otevřelo 1. června v jihomoravské Kuřimi testovací prostor pro Průmysl 4.0. Takzvaný testbed mohou firmy využít jako experimentální pracoviště pro testování, simulace a nové scénáře moderní výroby. K dispozici tu budou mít například automatizovanou jednotku na odbavení kusové výroby, autonomní zásobovací vozítko, kamerové systémy kontroly kvality nebo lokalizaci pohybu v prostoru.

„Od roku 2014 pomáháme výrobním a technologickým firmám rozvíjet úroveň digitalizace, automatizace nebo robotizace. Technologie v testbedu teď posouvají možnosti našich služeb zase o něco dál,“ vysvětluje ředitel INTEMACu Radomír Zbožínek, podle kterého tím INTEMAC firmám šetří náklady, čas a zvyšuje jejich produktivitu. „Představte si firmu, která chce zefektivnit výrobu zapojením robota. Právě v testbedu si může celý proces s našimi experty a partnery otestovat a robota vyladit tak, aby s výrobkem manipuloval správně,“ dodává Zbožínek. Firmy si v testbedu budou moci otestovat pokročilé technologie k automatizaci výroby, vision systémy, podnikový informační systém IntemacWorks, inteligentní manipulaci s materiálem, robotické technologie nebo třeba rozšířenou realitu pro potřeby údržby.

Na současném vybavení testbedu se podílelo společně s INTEMACem dalších patnáct firem, které dodaly jednotlivé komponenty. Celkové náklady na výstavbu infrastruktury činí necelých 56 milionů korun. Více jak jednu třetinu z nich získal Jihomoravský kraj na rozšíření infrastruktury INTEMACu z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu. Slavnostního otevření se proto účastnil i náměstek ministra Petr Očko, který INTEMAC vnímá jako klíčového partnera pro rozvoj digitalizace nejen v jihomoravském regionu: „Digitalizace a automatizace našeho průmyslu potřebuje špičková centra podpory. INTEMAC patří mezi ně. Rozvoj těchto center hraje klíčovou roli v tom, jak rychle se český průmysl podaří digitalizovat a transformovat.“

Na investici se finančně podílel i Jihomoravský kraj. Společně s dalšími hosty se proto slavnostního přestřižení pásky ujal i jihomoravský hejtman Jan Grolich: „Inovace jsou na jižní Moravě doma. Firmy s vysokou přidanou hodnotou přinášejí regionu pracovní místa, finance, prestiž i stabilitu. Potřebujeme, aby výrobní firmy nejen držely krok, ale aby byly – v nejlepším případě – napřed,“ domnívá se jihomoravský hejtman.

Jeho slova potvrzuje i Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, mateřské firmy kuřimského INTEMACu: „Síla INTEMACu je ve dvou rovinách – digitalizace a výzkum a vývoj. Za osm let pomohli kolegové z INTEMACu desítkám firem z regionu vymyslet, navrhnout nebo sestavit zcela nová řešení. Teď si je budou firmy moci vyzkoušet i ve špičkově vybaveném testovacím prostoru.“

INTEMAC je výzkumné a inovační centrum založené pro podporu výrobních a technologických firem. Věnuje se odbornému poradenství, aplikovanému výzkumu a vývoji, testování a osvětě v oblasti pokročilých výrobních technologií a digitalizace výroby. Je tady proto, aby se firmy zapojili do příležitostí Průmyslu 4.0 – flexibilních výrobních systémů, pokročilých technologií, vývoje a inovací.

JIC

JIC pomáhá lidem rozvíjet jejich podnikání, které může měnit svět k lepšímu. Jeho vizí je otevřený inovační ekosystém, který je domovem globálně úspěšných podnikatelů a inspiruje svět. JIC provází, podporuje a věří, že pouze lidé, kterým jejich práce a podnikání dává smysl, mohou být úspěšní a zároveň mít radost ze života. Každý rok podpoří prostřednictvím konzultačních služeb více než stovku firem.

Partnerské firmy

Tajmac-ZPS

TAJMAC-ZPS je komplexní firmou, zabývající se vývojem, výrobou a prodejem obráběcích strojů. Vlastní slévárenské prostory, které jsou přímo ve výrobním areálu společnosti ve Zlíně, Malenovicích a disponuje tak koncentrovanou kapacitou zahrnující všechny etapy vývoje a výroby strojů od návrhu, konstrukce, výroby modelů a odlitků, jejich opracování a obrábění až po finální montáž.

B&R

B&R je inovativním lídrem v automatizaci přes 40 let. Zakládá si na vývoji těch nejlepších řešení, rozvoji dobrých a dlouhodobých vztahů se zákazníky, partnery, zaměstnanci a dodavateli. Jako globální centrum pro strojní a tovární automatizaci v rámci skupiny ABB Group i nadále rozšiřuje svou vedoucí pozici v mezinárodním tržním prostředí.

ABB 

ABB je přední globální technologická společnost, která podněcuje transformaci společnosti a průmyslu k dosažení produktivnější a trvale udržitelnější budoucnosti. Propojením software s portfoliem elektrotechniky, robotiky, automatizace a pohonů ABB posouvá hranice technologií na vyšší úroveň výkonnosti.

OptiSolution

OptiSolutions je technologická společnost zaměřená na aplikaci umělé inteligence v průmyslu. Navrhuje a dodává řešení pro sběr, analýzu dat ve výrobě, optické řídicí stanice založené na neuronových sítích a systém pro reaktivní, plánovanou a prediktivní údržbu.

MAINWARE

MAINWARE je česká technologická společnost zabývající se digitalizací údržby. Platforma MAINWARE umožňuje uživateli přistupovat k 3D dokumentaci stroje i v rozšířené realitě, vytvářet interaktivní servisní návody a provádět servis podle reálného stavu stroje.

Renishaw

Renishaw je jednou z předních světových společností v oboru strojírenských a vědeckých technologií, se zkušenostmi v oblasti měření a zdravotnictví. Naše metrologické produkty pomáhají výrobcům maximalizovat výrobu, významně snižovat dobu potřebnou pro výrobu a kontrolu součástí a udržovat spolehlivý chod strojů.

Schunk

SCHUNK je německá rodinná společnost a globální hráč v jednom. Společnost, založená roku 1945 jako zámečnická dílna Friedrichem Schunkem, se vyvinula v kompetentního a světového lídra v oblasti upínací techniky a uchopovacích systémů.

Sewio Networks
Sewio Networks je výrobce real-time lokalizačního systému (RTLS) určenému pro digitalizaci pohybu uvnitř hal, který pomáhá firmám v oblasti výroby, intralogistiky, distribuce a skladování zlepšovat efektivitu výroby a zvyšovat bezpečnost. Mezi zákazníky Sewia patří: Volkswagen, Toyota, Budweiser Budvar, TPCA, Škoda, ENEL.

Festo
Společnost Festo vyvíjí řešení pro automatizaci a technické vzdělávání, které připraví lidi, společnosti a organizace na digitální budoucnost výroby a na nové technologie.

COMPAS automatizace 

COMPAS automatizace je českou inženýrsko dodavatelskou společností pro automatizaci výrobních technologií (procesů, strojů, linek, zařízení) a výrobní informační systémy podniků (MES/MOM). Firma nabízí odborné zázemí, které je velmi důležité pro budování koncepčního charakteru investičních celků, automatizace a výrobních informačních systémů (MES) významných podniků.

Kinali 

Společnost Kinali se více jak 16 let věnuje robotickým systémům, optické kontrole kvality, výrobě jednoúčelových průmyslových strojů a vývoji software pro průmyslovou výrobu. Její řešení v sobě zahrnují kompletní vývoj i integraci do stávajících provozů a systémů (MES, ERP apod.).

Adaptica

Adaptica dodává podnikový software pro řízení firem. Specializuje se na dodávky informačního systému QI, pomáhá zlepšovat firemní procesy a vyvíjí ERP mobilní aplikaci QI Mobile.

Gaben

GABEN se specializuje na oblast identifikačních systémů pro výrobní a logistické podniky. Vyvíjí ucelená řešení i dodává jednotlivé produkty pro kvalitní automatickou identifikaci. Specializuje se na snímače čárových kódů, terminály, snímače RFID, průmyslové dotykové terminály a aplikátory i tiskárny etiket.

SmartBox

SmartBox nabízí široké spektrum produktů a služeb pro logistiku od A do Z. Klíčovým prvkem jejich portfolia je vlastní Pick to Light systém a řešení optimalizace materiálového toku. Firma se zabývá analýzou, vývojem a výrobou hardwarových (obaly, sklady, lean) i softwarových (WMS, MES) řešení aplikovaných do logistických procesů.

SmartVision

SmartVision nabízí řešení průmyslového vidění a naváděcích systémů, které zvyšují efektivitu pracoviště ve výrobě. Pomocí světelných signálů a vizuálního navádění je kontrolován tok materiálu a jeho správná instalace a kompletizace do finálního produktu a vizuální inspekce vyhotovení pomocí umělé inteligence zajišťuje spolehlivost výstupní kvality produktu.

Newsletter