Internetové připojení v Severní Koreji bylo po pondělním totálním výpadku přinejmenším částečně obnoveno. Podle agentury Reuters to oznámila výzkumná společnost se sídlem v USA. Příčina problémů, k nimž došlo nedlouho poté, co americký prezident Barack Obama pohrozil Pchjongjangu odvetou za údajně severokorejský kyberútok na počítače společnosti Sony Pictures, stále není známa.
KLDR je zcela bez internetu. Vzkaz z USA?
Podle agentury AP jsou v provozu klíčové internetové stránky severokorejských médií včetně státní tiskové agentury KCNA. Na některé další weby se však stále nejde dostat. „Otázkou pro několik příštích hodin je, zda se (internet) vrátí k nestabilním výkyvům, jichž jsme byli svědky před výpadkem,“ řekl Reuters Jim Cowie ze zmíněného výzkumného ústavu Dyn Research. Ten uvedl, že KLDR byla offline devět a půl hodiny.
Za výpadkem podle všeho nebylo přerušené optické vedení, které by se podle odborníků projevilo náhlou ztrátou konektivity, k níž nedošlo. KLDR se s problémy s připojením potýkala od pátku, značné výkyvy v toku dat pak zaznamenala o víkendu. Mohlo by se proto jednat například o útok DDOS. DDOS, neboli distribuované odmítnutí služby, je metoda, při níž útočníci záplavou požadavků zahltí cílové servery, jež se pak pod náporem zhroutí.
Obamovy hrozby odvetou za hackerský útok na Sony Pictures, k němuž se KLDR nehlásí, Bílý dům po výpadku internetu v Severní Koreji odmítl komentovat.
Pro běžné obyvatele KLDR výpadek podle expertů takřka nic neznamená, neboť připojení má jen privilegovaná vrstva. Země má oficiálně pouze 1024 IP adres, zatímco USA jich mají miliardy.