Investiční výlet do Saúdské Arábie. Reflect pop-up event v Rijádu spojí startupy ze střední Evropy s největšími investory na světě

Popup event technologického festivalu Reflect v Rijádu představí v úterý 27. února saúdský investiční ekosystém slovenským, českým a dalším evropským startupům. Jeho cílem je propojit region CEE (Central and Eastern Europe) s regionem MENA (Middle East and North Africa) a Saúdskou Arábií. Mezi 400 vybranými účastníky budou zástupci tak významných firem jako Saudi Aramco, saúdského státního fondu PIF, a téměř sto podnikatelů-investorů. Akce se zúčastní také úspěšní zakladatelé globálních byznysů jako Yuri Gurski či Arthur Mamedov. Z regionu střední Evropy se zúčastní například Ivan Trančík, zakladatel platformy Superscale, nebo startupy 4Trans, Gjirafa a slovenský startup Powerful Medical. Na organizaci se podílí slovenský VC fond Zero One Hundred v čele s Dušanem Duffkem.

Reflect festival Kypr 2023

„Saúdská Arábie představuje pro mnoho evropských startupů neprozkoumané území. Už dnes zde ale existuje skvělé investiční zázemí, jehož důkazem jsou inovativní saúdské projekty či organizace jako NEOM, Saudi Aramco, či PIF. Naším cílem je ale investorskou mapu spojovat na všech třech kontinentech. Právě proto vidíme obrovskou příležitost a rostoucí možnosti právě v Rijádu,” říká Dušan Duffek partner fondu Zero One Hundred a spoluzakladatel festivalu Reflect.

Technologický festival Reflect, který akci zastřešuje, je přitom již šestým rokem stálicí na startupové a investorské mapě světa. Minulý rok se ho zúčastnili investoři a startupy z celé Evropy a Blízkého východu a také několik byznysové špičky. V tomto duchu plánují organizátoři navázat na popup event, který představuje podobnou akci, ale v jiném kulturním a geografickém prostoru, kde má byznysové a investiční propojení s regionem CEE velký potenciál. Zero One Hundred přitom aktivity rizikového kapitálu kromě oblasti rozvíjejících se Evropských trhů (CEE) směřují právě na blízký východ a severní Afriku (MENA).

Mezinárodní hvězdy a nabitý program

Součást programu Reflect Pop-Up Riyadh zahrnuje různé aktivity včetně prezentací, panelových diskusí a networkingových setkání. Z regionu střední Evropy se zúčastní například startupy Powerful Medical, 4Trans a Gjirafa. Účastníci mají možnost setkat se s významnými osobnostmi zakladatelů a investorů, vyměnit si zkušenosti a navázat obchodní vztahy.

V Rijádu se jako hosté představí například Yuri Gurski, zakladatel Palta, jedné z největších health společností na světě, která vytvořila vícero produktů jako například Flo, nejstahovanější aplikaci na světě s 240 miliony stažení, či Arthur Mamedov, ředitel jedné z nejpopulárnějších světových online mediálních společností TheSoul Publishing, která má na svém kontě více než 25 miliard zobrazení měsíčně na svých sociálních médiích. Zúčastní se i Ivan Trančík, zakladatel platformy Superscale, který se svým týmem spustili a škálovali více než 150 her s více než 2 miliardami stažení a tržbami 1,5 miliardy dolarů.

Top jména saúdského investičního světa

Mezi investory se objeví řada jmen přímo ze Saúdské Arábie. Jednou z nich je saúdská neurovědkyně, která je také andělskou investorkou, Emon Shakoor. Jako zakladatelka a výkonná ředitelka společnosti Blossom Accelerator stála u zrodu prvního saúdského akcelerátora a venture partnera Oryx Fund od Hambro Perks. Dalším významným domácím hostem bude Waleed A. Alballaa, který je generálním partnerem v Sukna Ventures, fondu rizikového kapitálu, který podporuje investice do startupů v raném stádiu se sídlem v Rijádu v Saúdské Arábii, nebo Gaurav Biswas, zakladatel startupu TruKKer, v současnosti jednou nejrychleji rostoucích technologických firem na Blízkém východě. Kromě něj nich účast potvrdilo přibližně dalších 100 saúdských podnikatelů investorů.

„Reflect Festival má zpravidla velmi specifickou atmosféru přímořského Limassolu. S rostoucími příležitostmi však chceme naše aktivity směřovat i do dalších koutů ekosystému, ve kterém jsme aktivní. Rijád přináší skvělé možnosti pro startupy a jejich investory, zároveň je to pro nás možnost, jak evropským hostům představit možnosti saúdsko-arabského kapitálového trhu a investičních příležitostí,“ uzavírá Duffek.

Reflect Festival je největší startupový a technologický festival na Kypru. Spojuje různorodou komunitu technologických nadšenců, founderů, startupistů, zástupců neziskovek a korporací, politiků a investorů přímo v srdci města Limassol. Festival zahrnuje prezentace mezinárodních řečníků, panelové diskuse, workshopy, expo, startupovou soutěž a spoustu networkingu. Misí Reflectu je propojit Evropu a MENA region a přinášet významnou přidanou hodnotu pro podnikatele a startupy, inovace a spolupráce v technologickém odvětví. Sedmý ročník akce se uskuteční 30. a 31. května 2024 v Limassolu.

Newsletter