IoD: Podnikatelská důvěra v Británii po volbách prudce klesla

Podnikatelská důvěra v Británii prudce klesla po parlamentních volbách z minulého týdne, ve kterých vládní konzervativci sice vyhráli, ale přišli o parlamentní většinu. Vyplývá to z průzkumu Institutu ředitelů (IoD), který sdružuje šéfy britských podniků. Průzkum odhalil velké obavy z politické nejistoty a z jejích dopadů na britskou ekonomiku. Generální ředitel IoD Stephen Martin varoval, že současná politická situace by mohla mít pro britské hospodářství „katastrofální“ důsledky.

Optimisticky nyní vyhlídky pro vývoj ekonomiky v příštích 12 měsících hodnotí pouze dvacet procent členů IoD, zatímco zhruba 57 procent se k nim staví celkem či velmi pesimisticky. Ukazatel „čisté důvěry“ tak činí minus 37 bodů ve srovnání s minus třemi body v květnu.

Hlavní ekonom ratingové agentury Standard & Poor‘s (S&P) pro Evropu, Blízký východ a Afriku Jean-Michel Six dnes uvedl, že současná politická nestabilita pravděpodobně ovlivní letošní růst britské ekonomiky. „Z hlediska růstových vyhlídek je jasné, že se věci neubírají správným směrem,“ upozornil. „Tato nejnovější nestabilita může pouze oslabit podnikatelské prostředí a spotřebitelskou důvěru,“ dodal.

Dnešní údaje vydavatele platebních karet Visa ukázaly, že spotřebitelské výdaje v Británii se v květnu meziročně snížily o 0,8 procenta. Zaznamenaly tak první pokles za téměř čtyři roky, a to ještě před nečekaným výsledkem předčasných parlamentních voleb.

Členové IoD podle průzkumu nevidí žádnou jasnou cestu, jež by přinesla rychlé vyřešení patové politické situace. Netouží po dalších parlamentních volbách v letošním roce, které by podle nich mohly být pro ekonomiku negativní, napsala agentura Reuters.

Výsledek voleb vyvolal obavy z politického chaosu a z komplikací při jednání o vystoupení Británie z Evropské unie. Britská premiérka Theresa Mayová nyní plánuje menšinovou vládu s podporou severoirských unionistů. Podle IoD by mělo být prioritou nové vlády uzavření obchodní dohody s Evropskou unií.

Ratingová agentura Moody‘s dnes upozornila, že volební výsledek pravděpodobně zbrzdí rozhovory ohledně odchodu Británie z EU a mohl by mít negativní dopad rovněž na snahu o snižování rozpočtového deficitu. To by mohlo být nepříznivé pro hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie.

Moody‘s ale poukázala také na to, že vláda by nyní mohla uvažovat o „měkčí“ verzi brexitu, což by podle ní bylo pro úvěrový rating Británie naopak pozitivní. „Mohlo by to zahrnovat snahu zůstat uvnitř jednotného trhu EU,“ dodala.

Newsletter