Írán očekává, že okamžitě po odstranění sankcí zvýší těžbu ropy o 500.000 barelů denně (b/d) a do několika měsíců pak o jeden milion barelů denně. Těžba by se tak měla vrátit na úroveň před zavedením sankcí. Prohlásil to dnes íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne.
Těžba ropy v Íránu vlivem sankcí uvalených západními zeměmi kvůli teheránskému jadernému programu klesla ze zhruba čtyř milionů barelů denně o jeden milion b/d. Vývoz se pak od roku 2012 snížil o polovinu na více než jeden milion barelů denně.
„Do několika měsíců se vrátíme na úroveň 3,8 až 3,9 milionu barelů,“ slíbil Zangáne. Dodal, že již napsal dopis ropnému kartelu OPEC, jehož je Írán členem, že sankce budou odstraněné a že se země vrátí na předchozí úroveň těžby.
Podle průzkumu agentury Reuters o těžbě ropného kartelu OPEC těžba Íránu v červenci činila 2,85 milionu barelů denně. Průzkum zkoumá dodávky ropy na trhy, nezahrnuje dodávky ropy do zásobníků, avšak zahrnuje prodej ze zásobníků.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters v červenci odhadli, že Írán by mohl zvýšit těžbu až o jeden milion barelů denně do 12 měsíců od zrušení sankcí. Vše však bude záviset na tom, zda bude schopen najít kupce pro svoji ropu.
Ministr průmyslu Mohammed Nematzadéh tento týden v rozhovoru s rakouským listem Wiener Zeitung uvedl, že Írán bude potřebovat 100 miliard USD (2,5 bilionu Kč), aby vrátil svůj ropný průmysl zpět na úroveň před pěti lety. Írán doufá, že se mu do roku 2020 podaří přilákat zahraniční partnery do ropných a plynárenských projektů v hodnotě 185 miliard USD. Velký zájem o investice v zemi mají hlavně asijské země, které jsou největšími odběrateli íránské ropy.
Írán uzavřel dohodu o svém jaderném programu se šesti světovými mocnostmi v polovině července. Podle dohody by výměnou za omezení jaderného programu měly být odstraněny sankce uvalené USA, Evropskou unií a Organizací světových národů.