Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém nejbližším zasedání v červnu zřejmě nerozhodne o snížení těžby. Uvedl to dnes náměstek íránského ministra ropného průmyslu Roknáddín Džavádí na dotaz agentury Reuters.
Írán spolu s Venezuelou opakovaně požadují, aby OPEC snížil produkci, a pomohl tak růstu cen ropy. Podle analytiků OPEC drží produkci vysokou, aby posílil svůj podíl na trhu. Mnoho zemí, které nejsou členy kartelu, již kvůli nízkým cenám těžbu snížilo a podíl OPEC na trhu tak roste.
OPEC na svém listopadovém zasedání rozhodl, že ponechá těžbu beze změny. Dodávky ropy na trhy jsou kvůli tomu vysoké, což stáhlo ceny dolů a nízké ceny ropy přiměly některé producenty ropy z břidlic v USA omezit nebo zastavit těžbu, která se jim nevyplácí. Další zasedání kartelu se uskuteční 5. června.
Džavádí však naznačil, že Írán bude zřejmě v červnu opět tlačit na snížení těžby kartelu, nebo alespoň na spolupráci v otázce rozdělení výše objemu dodávek ropy na trhy.
Írán také doufá, že po odstranění embarga na ropu z Íránu se vývoz ze země vrátí do tří až šesti měsíců na úroveň před sankcemi, což by mělo být zhruba 2,5 milionu barelů denně. Dohoda o íránském jaderném programu, která je podmínkou pro ukončení sankcí, by mohla být hotová v červnu. V současnosti země vyváží kolem jednoho milionu barelů denně, především do Asie.
Podle Džavádího má Írán v současnosti uskladněno v tankerech téměř deset milionů barelů ropy, které může vyvézt okamžitě po zrušení sankcí. Prodej této ropy však bude záviset také na podmínkách na trhu. Írán rovněž doufá, že se mu podaří získat zpět ztracený podíl na trzích v Asii a Evropě.
Světové ceny ropy na počátku května stouply na své letošní maximum. Stále jsou však zhruba poloviční ve srovnání s loňským červen, kdy ceny kvůli vysokým dodávkám na trhy a rozhodnutí kartelu OPEC ponechat těžbu beze změny začaly klesat.