I v současné nejisté době, která s sebou přináší neustálé změny v inflaci, v nezaměstnanosti nebo v cenách energií, se lidé potýkají se situacemi, které mohou vyřešit půjčkou. Co všechno je potřeba zvážit, než se rozhodnete uzavřít online půjčku?
Jaké případy se řeší rychlou online půjčkou?
Půjčky mohou být vhodným řešením v případě, kdy si půjčujete na věc, kterou budete užívat déle než ji splácet. Nikdy si nepůjčujte na tzv. běžnou spotřebu. Jde o věci, bez kterých se obejdete, například koupě nového telefonu jen proto, že je váš současný lehce zastaralý.
Lidé nejčastěji sahají po půjčkách v těchto situacích:
- Nečekaný výdaj – může se stát, že se vám ze dne na den porouchá auto, odejde spotřebič denní potřeby (třeba lednice) nebo vám začne zatékat střechou. Tento nečekaný výdaj můžete uhradit z naspořených peněz. Pokud je ale nemáte, případně nechcete do finančního polštáře sahat, můžete náklady uhradit půjčenými penězi.
- Překlenutí doby finančního výpadku – typicky se jedná třeba o přechod mezi zaměstnáními, kdy víte, že určitou dobu nebudete pobírat výplatu. Další situací je například dočasné zdravotní omezení nebo odchod dítěte na vysokou školu či jeho odjezd na zahraniční stáž. V každé takové situaci musíte vědět, že se jedná pouze o krátký časový úsek, který se chystáte pokrýt rychlou půjčkou.
- Začátek nebo rozvoj podnikání – jestliže se chystáte rozjet svůj podnik, může půjčka sloužit jako vstupní kapitál, ze kterého nakoupíte potřebné vybavení a pokryjete prvotní náklady. Vypůjčené peníze můžete s vidinou návratnosti investovat také do rozvoje svého podnikání.
Před uzavřením smlouvy o půjčce zvažte své finanční možnosti. Připravte si plán, díky kterému budete vědět, zda vám pravidelné splácení nebude dělat potíže. Dobře si spočítejte, kolik si potřebujete půjčit a jakou částku jste schopni každý měsíc zaplatit. Abyste se vyhnuli dluhové pasti, nesmí vám splácení dělat problémy.
Co znamená bezpečné půjčování?
Jde o půjčení peněz bez zbytečného riskování. Rozhodnutí pro půjčku musí být předem dobře promyšlené. Při výběru produktu i poskytovatele se vyplatí obezřetnost. Na co byste se měli zaměřit?
- Částka, kterou si chcete půjčit – dobře si spočítejte, kolik peněz skutečně potřebujete.
- Prověřte si poskytovatele – vyberte si takového poskytovatele spotřebitelských úvěrů, který má licenci od ČNB, dlouhou historii a známé jméno na trhu. Výhodou pro vás bude, pokud vám jej doporučí například známí po předchozí zkušenosti.
- Zmapujte si trh – abyste si pro svoji situaci vybrali nejvýhodnější půjčku, udělejte si průzkum trhu a zjistěte, z čeho máte na výběr.
- Pečlivě si prostudujte smlouvu – přečtěte si kompletní smlouvu včetně drobného textu. Doptejte se na všechno, čemu nerozumíte.
- Hledejte hodnotu RPSN – abyste věděli, kolik za půjčku skutečně zaplatíte, hledejte hodnotu RPSN. Ta nezahrnuje pouze úrok, ale také další poplatky, které se s půjčkou pojí.
- Možnosti splácení – předem si spočítejte, kolik jste schopni měsíčně splácet. Ideální je, pokud poskytovatel nabízí flexibilní splácení. V takovém případě můžete splácet nejméně minimální částku stanovenou ve smlouvě, ale také větší částku. Záleží na vaší aktuální finanční situaci.