Od 27. února platí na území České republiky nový nouzový stav. Tento stav by měl trvat 30 dní. Od 1. března došlo vzhledem k současné epidemické situaci k úpravě celé řady pravidel a výjimek. Jedno z nejpřísnějších opatření se týká rovněž školství.
Mnoho rodičů musí řešit, jak zajistit celodenní péči o své děti a skloubit ji se svými pracovními povinnostmi. Zaměstnanci mají nárok na ošetřovné, nebo se mohou se svým zaměstnavatelem domluvit na home office. U rodičů, kteří jsou OSVČ je situace složitější.
Zaměstnaní rodiče se mohou na ošetřovném střídat
Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat práci z důvodu péče o dítě, které je v době uzavření školy či dětského zařízení mladší 10 let. Ošetřovné lze čerpat také na péči o nezaopatřené děti účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby (již od stupně I.) bez omezení věku, nebo osoby starší 10 let využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení, které jsou určeny pro péči o osoby závislé na péči jiné osoby alespoň ve stupni I. Ne všichni zaměstnanci si mohou několikatýdenní absenci v práci dovolit, proto se lze při péči o dítě střídat.
„Nárok na ošetřovné mají i osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Základním předpokladem tohoto nároku je však účast na nemocenském pojištění, a to v měsíci sociální události anebo po tři měsíce předcházející měsíci vzniku sociální události,“ uvádí Michal Jelínek, partner V4 Group a dodává, že o ošetřovné za měsíc březen si může zaměstnanec zažádat prostřednictvím tiskopisu nejdříve po skončení měsíce. Výše ošetřovného činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Minimální denní výše dávky ošetřovného činí 400 Kč, ale pouze za předpokladu plného úvazku.
OSVČ zatím nárok na ošetřovné nemají
„Nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění v souvislosti s uzavřením školních zařízení pro OSVČ nevzniká. Ošetřovné z nemocenského pojištění je plně v kompetenci ČSSZ. OSVČ má však možnost zažádat o provozní dotaci Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci programu Ošetřovné pro OSVČ. Tato provozní dotace je obdobou ošetřovného, na které mají nárok zaměstnanci,“ upřesňuje Markéta Szotkowska, daňová specialistka z V4 Group.
Dne 9.2.2021 vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu Výzvu za leden 2021 a v prosinci loňského roku pro čerpání ošetřovného pro OSVČ. Datum ukončení příjmů žádostí je stanoveno na 11.3.2021. Dá se předpokládat, že po ukončení příjmů žádostí na výše uvedené období, bude vypsána nová Výzva za měsíc březen. Je více než pravděpodobné, že o tuto dotaci si budou moci žádat OSVČ na hlavní činnost, která na základě usnesení vlády k přijetí krizových opatření proti šíření infekce COVID-19 nemůže plnohodnotně vykonávat svoji podnikatelskou činnost z důvodu péče o:
- dítě či předškolní dítě, které nemůže navštěvovat školské zařízení na území ČR z důvodu uzavření tohoto zařízení na základě krizových opatření, nařízení karantény ve školském zařízení nebo ve domácnosti v souvislosti s šířením infekce COVID-19. Opět jako u zaměstnanců je věk dítěte omezen na 10 let.
- nezaopatřené dítě do 26 let, které je závislé na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost), pokud nemůže navštěvovat školu podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání z důvodu uzavření tohoto zařízení na základě krizových opatření, nařízení karantény ve školském zařízení nebo ve domácnosti v souvislosti s šířením infekce COVID-19.
- osobu, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je závislá na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost), která byla umístěna dočasně do domácí péče z důvodu uzavření zařízení sociální péče, kde jinak pobývá, z důvodu mimořádného opatření proti šíření infekce COVID-19, nařízení karantény v tomto zařízení nebo ve domácnosti.
„Dotace činila za předchozí období 400 Kč za den. Tuto výši lze logicky předpokládat i v rámci Výzvy za březen 2021. Součástí podmínek Výzvy ošetřovné pro OSVČ není vyloučení ekonomických aktivit. Předpokládá se, že tato dotace má pomoci OSVČ, které jsou doma s dětmi a nemohou se tedy plně věnovat své podnikatelské činnosti. Práce na home office není omezena. Není totiž nutné pozastavovat činnost a je možné pokračovat v ekonomické činnosti z domova, vystavovat faktury i vykonávat svou činnost prostřednictvím zaměstnanců,“ dodává Markéta Szotkowska, daňová specialistka z V4 Group.
V4 Group je poradenská skupina sdružující advokáty, daňové poradce, auditory a účetní na území Visegrádské čtyřky. Svým klientům nabízí komplexní poradenské služby na jednom místě. Kromě standardních služeb lokálního charakteru skupina nabízí řešení specifických požadavků v oblasti mezinárodního zdanění, transferových cen a přeshraničních akvizičních procesů.
V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.