Dolar se po včerejším krátkém posílení pod 1,0740 za euro obchoduje slabší nad 1,0750. Americké výnosy rostou. Koruna po zpevnění pod 24,85 za euro oslabila zpět nad 24,90. Proti dolaru nad 23,10.

Jihokorejští vyšetřovatelé žádají zatykač na šéfa Samsungu

Jihokorejský úřad speciálního žalobce požádal o vydání zatykače na šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga. Žaloba ho viní, že zaplatil úplatky ve výši 36,42 milionu dolarů (asi 926 milionů korun) Čche Son-sil, důvěrnici dočasně sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, výměnou za různé výhody. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Samsung Group obvinění odmítá.

Vyšetřovatelé I Čche-jonga, známého také jako Jay Y. Lee, vyslýchali minulý týden nepřetržitě 22 hodin v rámci korupčního skandálu, který minulý měsíc vyústil v rozhodnutí parlamentu dočasně sesadit prezidentku Pak Kun-hje. V žádosti o vydání zatykače žaloba I Če-jonga viní také ze zpronevěry a křivé přísahy. Soudní slyšení, které rozhodne o schválení či zamítnutí žádosti o zatykač se bude konat ve středu v 10:30 místního času v Soulu (02:30 SEČ).

Krátce po zveřejnění této zprávy vydal konglomerát Samsung Group prohlášení, že obvinění nepřijímá. Podle žalobců I Če-jong zaplatil úplatek mimo jiné proto, aby si zajistil podporu jihokorejské vlády pro kontroverzní fúzi společnosti Samsung C&T s firmou Cheil Industries, se kterou nesouhlasili menšinoví vlastníci. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.

Ze spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries nejvíc těžil I Če-jong a jeho rodina. I Če-jong, který je místopředsedou dceřiné společnosti Samsung Electronics, vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia ochromil infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.

Prezidentku Pak Kun-hje v prosinci dočasně odvolal parlament kvůli korupčnímu skandálu. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat.

Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Newsletter