Jste dost chytří na programování? 3 mýty, které vás možná brzdí

Naučit se, jak se stát softwarovým vývojářem, je v zásadě stejné jako u jakékoli jiné profese: o úspěchu rozhoduje tvrdá práce a odhodlání, nikoli pouze talent. Navzdory této nepopiratelné pravdě, společnost stále mylně považuje IT za odvětví určené výhradně pro specifické osobnosti: geeky, matematiky nebo geniální děti. To jsou chybné představy, které často odrazují běžné lidi s velkým potenciálem úspěchu od toho, aby se učili, jak se stát například softwarovým vývojářem.

„Nikdo není ‚předurčen‘ stát se softwarovým vývojářem více než vy a naopak,“ říká Jana Večerková, ředitelka intenzivních programátorských kurzů Coding Bootcamp Praha, https://www.codingbootcamp.cz/.

  1. mýtus: Potřebuji vysokoškolský titul, abych se mohl stát vývojářem

Věřte tomu nebo ne, ale v technologickém průmyslu existuje významná skupina vývojářů, kteří jsou samouky a dodnes nemají formální vzdělání. Je to proto, že programování je řemeslo a lze se ho naučit stejným způsobem, jako se někdo může naučit používat Adobe Photoshop. Samozřejmě, že když takový člověk začíná, není plnohodnotným programátorem nebo grafikem, ale umí používat nástroje, což mu stačí k získání práce. Jakmile práci získá, vytvoří si portfolio a začne se zdokonalovat ve svém oboru.

Vzestup odvětví intenzivních kurzů navíc dokazuje, že k tomu, abyste se naučili, jak se stát softwarovým vývojářem, není zapotřebí vysokoškolský titul. Ačkoli titul může mít větší váhu, neznehodnocuje zkušenosti z těchto bootcampů; obě cesty jsou účinnými odrazovými můstky pro nastartování kariéry v oblasti programování.

„Než jsem přišel do Coding Bootcampu Praha v rámci zimního turnusu v roce 2021, pracoval jsem jako učitel angličtiny. Nyní pracuji jako webový vývojář ve společnosti, která se zabývá cloudovým softwarem. Mám úplně novou kariéru, úplně nový životní styl. Práce je mnohem flexibilnější a pracovat z domova je mnohem snazší, i když nemusíte,“ popisuje nadšeně Andrew Snelling, absolvent programátorských kurzů Coding Bootcamp Praha.

  1. mýtus: Abych se mohl stát vývojářem, musím být génius

Mnoho nadšenců se do programování často nepouští, protože si myslí, že složitý kód, který je napsaný na obrazovce počítače, zvládne jen nějaký génius. Lidé si představují obrázek programátorů v brýlích, kteří mají IQ vyšší než 160 a dělají na svém počítačovém systému nějaké podivné věci. Pravda je taková, že jejich mozek nebo mentální kapacita se nijak neliší od ostatních lidí žijících na této zemi. K programování nemusíte být génius, stačí trpělivost, odhodlání a zájem o programování. To je vše.  To potvrzuje i Andrew. „Myslím, že největší výzvou bylo projít si například lekcí a poté řešit jeden z problémů nebo jednu z aktivit, a pak selhat. Jak se s tím vyrovnat? Prostě to zkoušejte dál, zejména v počátečních fázích máte k dispozici jen několik nástrojů, s nimiž můžete pracovat, takže je všechny využijte. A jak budete postupovat, budete získávat další a další nástroje. I po roce je to spousta k doladění a opravování starého kódu, ale je to tak, jak to je.“

  1. mýtus: Naučit se programovat je jako naučit se operovat mozek!

Naučit se programovat není tak těžké, jak si většina lidí myslí. V podstatě kódovat, znamená komunikovat s počítačem, ale ve speciálním jazyce, jako je PHP, Javascript nebo Ruby. Vaším úkolem jako softwarového inženýra je mluvit s počítačem a zadávat mu úkoly, které má plnit, například vytvářet webové stránky. Aby mohl počítač vytvořit webovou stránku, musí vývojář pečlivě splnit mnoho miniaturních úkolů k dosažení zastřešujícího úkolu. Je to vysoce sofistikovaná forma komunikace mezi člověkem a počítačem, kterou je snadné se naučit na začátku, ale náročné ji zvládnout v pozdějších fázích.

„Vezměte si, co se naučíte, pracujte se svými základy a nikdy se nepřestávejte učit,“ radí Andrew.

Každý má předpoklady k tomu, aby se mohl stát programátorem

„Rozhodně to byla horská dráha. Byly dobré i špatné dny, dny, kdy jsem si myslel, že jsem udělal velkou chybu, a dny, kdy jsem si říkal: ‚Dobře, tohle je dobré, to zvládnu‘. Není to snadné, ale nakonec se to určitě vyplatí,“ slibuje Andrew.

Nyní, když jste se seznámili s pravdou, která se skrývá za mýty, můžete se zbavit některých svých pochybností a najít odvahu ke kariéře v oblasti počítačového programování. Ačkoli to může znít jako klišé, pokud tomu věnujete čas a úsilí, není důvod, proč byste nemohli uspět. Teď už jen zbývá, abyste se zvedli a udělali první krok.

Newsletter