Padesát nejnadanějších středoškoláků bojovalo čtyři dny o medaile v rámci jubilejního 60. ročníku Fyzikální olympiády. Desetitisícovou odměnu si nakonec z Hradce Králové odvezli tři gymnazisté. Ti dostanou možnost reprezentovat Českou republiku letos v červenci na Mezinárodní fyzikální olympiádě v izraelském Tel Avivu.
Účastníci Fyzikální olympiády, která se v Česku odehrává každoročně od roku 1959, museli vyřešit čtyři teoretické a jednu experimentální úlohu, nad nimiž by si lámal hlavu leckterý vysokoškolák. Přestože těmto olympiádám tradičně vévodí především kluci, i letos se do celostátního kola probojovalo pět dívek.
Bronzovou medaili z loňské olympiády obhájil Jindřich J. z Gymnázia Olomouc-Hejčín. Na druhém místě skončil Michal J. z Gymnázia F. L. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou, který byl loni šestý. Zlatá příčka tentokrát připadla Josefu M. z Gymnázia tř. Kpt. Jaroše v Brně. Ten se na stupně vítězů posunul dokonce z 12. místa.
„Za 60 let své historie dokázala Fyzikální olympiáda nalézt a pomoci vychovat celou řadu talentů, z nichž se později stali velmi slavní vědci. Většina z nich vzpomíná na olympiádu v dobrém. Ti nejúspěšnější řešitelé pak skutečně profesně u fyziky nebo příbuzných oborů zůstávají,“ říká předseda Ústřední komise Fyzikální olympiády Jan Kříž z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.
Skupina ČEZ prvním třem soutěžícím věnovala každému šek v hodnotě 10 000 korun na pomůcky pro studium některého z technických oborů. Školy, jejichž žáci se olympiád účastní, zároveň mohou soutěžit o příspěvek 200 000 korun na Oranžovou učebnu pro matematiku či fyziku, který věnuje Nadace ČEZ.
Do Hradce se prestižní akce vrátila po 14 letech. Záštitu nad jubilejním ročníkem převzal primátor Alexandr Hrabálek, náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, rektor Univerzity Hradce Králové Kamil Kuča a děkan Přírodovědecké fakulty UHK Pavel Trojovský.