Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev ve čtvrtek oznámil, že o pět let odkládá plán pronajmout rozsáhlé zemědělské pozemky zahraničním investorům. Vzácný ústupek od ohlášeného záměru následoval po vlně protestů, neobvyklé ve středoasijské zemi, které Nazarbajev vládne už od roku 1989.
Protesty vyvolaly v dubnu a v květnu obavy, aby cizinci – zvláště čínské firmy – nepřevzali zemědělskou půdu. Hodně Kazachů také prostě vyjadřovalo všeobecnou nespokojenost s Nazarbajevovou vládou, poznamenala agentura Reuters. Prezident ve snaze rozptýlit napětí, vyvolané poklesem cen ropy jako hlavního kazašského exportního artiklu a oslabením kazašské měny, přislíbil odložit úsporné reformy až do konce letošního roku.
Protesty se odehrály v několika větších městech a byly poměrně malé, nicméně demonstrace jsou velmi vzácné v postsovětské republice, jejíž šestasedmdesátiletý prezident jakýkoliv odpor tvrdě potlačuje. Policie pozatýkala desítky demonstrantů, kteří vesměs vyvázli pokutou či uvězněním na 15 dnů. Vůdci protestů čelí mnohem přísnějším trestům.
Nazarbajev na čtvrteční poradě s premiérem a dalšími ministry o rozvoji státu a o zemědělské reformě ohlásil, že o pět let prodlužuje moratorium na změny v zákonech o půdě, které počítaly s dlouhodobým pronájmem zemědělských pozemků cizincům. „Potřebujeme prostudovat praxi ve světě, abychom poskytli zasvěcené vysvětlení obyvatelstvu, což vyžaduje dodatečný čas,“ prohlásil prezident.
Připomněl, že na venkově žijí dvě pětiny obyvatelstva a pětina se živí v zemědělství. Každým rokem se do zemědělství vkládají velké prostředky, které se ale ne vždy vyplatí, a tak tomu v tržní ekonomice být nemůže. Příčina tkví v nízké produktivitě, jejíž zvýšení vyžaduje investice. Začít je však třeba od přesvědčování: „Musíme vyvrátit neopodstatněné obavy, což lze udělat jen odborným vysvětlením,“ řekl podle serveru Nur.kz.