Navrhované legislativní změny v regulaci hazardu čelí kritice odborníků zejména kvůli jejich nesystémovosti a také špatné vymahatelnosti. Zvažované zdanění výher nad 1 mil. Kč má být postaveno na dobrovolné bázi, jak ale potvrdila blesková anketa mezi samotnými hráči, dobrovolně nebude platit nikdo. Obavy panují také z opětovného rozmachu černých heren. Téměř dvě třetiny hráčů přitom přiznávají, že se s takovou možností již v minulosti setkali, i to vyplynulo z říjnového průzkumu skupiny Rebuy Stars, do kterého se zapojilo na 300 hráčů.
1/ Zdanění výher nemá jasná pravidla, dobrovolně nezaplatí nikdo
Poslanci se na rozpočtovém výboru zvážili možnost vyřešit námitky proti zavedení daně z výher posunutím hranice ze 100 tis. Kč na 1 mil. Kč. Touto změnou ovšem nebylo rozhodnuto to zásadní – kdo je vlastně povinen daně platit. Hráči by si měli evidenci o svých prohrách a výhrách vést v účetnictví na bázi dobrovolnosti a jednou za rok uvést celkovou vyhranou částku v daňovém přiznání. Ovšem kdo bude správné odvedení daně kontrolovat? A je to vůbec technicky možné? Zásadní nezodpovězené otázky dělají starosti provozovatelům. Hráči v anonymní anketě bez výjimky přiznali, že daně zaplatí pouze v případě, kdy nenajdou žádný způsob, jak tuto povinnost obejít. Vzhledem k tomu, kolik problémů spojených s návrhem znění zákona není jasných, je zřejmé, že výběr daně bude velmi problematický a doplatili by na něj provozovatele, hráči i samotný stát.
2/ Hazard na černém trhu není pod kontrolou
Rizikem dalšího zdanění hazardu je podle bezpečnostních expertů nárůst počtu ilegálních heren, hráči totiž mezi běžným podnikem a oficiální hernou nevidí rozdíl. Stát provozovny dozoruje minimálně, proto často dochází k tomu, že podniky nejsou pouze administrativně přihlášené. Celkem 63 % návštěvníků přiznává, že se setkalo s nabídkou zahrát si v nelegálně provozovaném zařízení.