KB: Důvěra v eurozóně se mírně zlepší

Ve Spojených státech budou zveřejněny pouze prodeje stávajících nemovitostí. Ty v květnu překvapily solidním meziměsíčním růstem, v červnu je však zřejmě čeká korekce. Spotřebitelská důvěra v eurozóně by se měla mírně zlepšit. Stále se však zůstane pod dlouhodobým průměrem. V regionu kalendář žádná zajímavější data nenabízí.

Vysoké sazby americkému nemovitostnímu trhu nesvědčí

Prodeje stávajících nemovitostí ve Spojených státech vykáží za červen pravděpodobně meziměsíční pokles. Květnová data sice předčila tržní očekávání, celkově však situace na americkém nemovitostním trhu zůstává v důsledku vysokých úrokových sazeb utlumená. Prodeje nemovitostí tak podle tržního konsenzu o 0,7 % m/m poklesnou. V eurozóně bude zveřejněna červencová spotřebitelská důvěra. Ta by se měla mírně zlepšit, ačkoli stále zůstává pod dlouhodobým historickým průměrem a celní války jí příliš nesvědčí.

Maďarská centrální banka ponechala sazby beze změny

Kalendář ekonomických událostí byl včera prázdný, žádné novinky nepřišly ani z celní fronty, a tak bylo obchodování na eurodolarovém trhu poklidné. Zveřejněno bylo pouze šetření úvěrových podmínek ze strany ECB, které ukázalo, že se vyvíjejí příznivě jak pro domácnosti, tak pro firmy. Společná evropská měna se po celý den držela v úzkém pásmu 1,168 – 1,170 USD/EUR.

V regionu k jednacímu stolu zasedla maďarská centrální banka. Ta ponechala úrokové sazby beze změny tak, jak se všeobecně očekávalo. Pro centrální banku zatím stále zůstává prioritou stabilita domácí měny. Další zpomalování inflace ji však podle nás v září a říjnu přiměje snížit úrokové sazby v souhrnu o dalších 50 bb. Na konci roku by se tak klíčová tříměsíční depozitní sazba měla nacházet na úrovni 6,0 %. Maďarský forint na zasedání centrální banky nijak zásadně nereagoval. Kurz se obchodoval mírně nad úrovní 399 HUF/EUR.  Bez výrazných změn se obešel i kurz koruny. Osciloval převážně v haléřovém pásmu 24,62-24,63 CZK/EUR. 

Polské maloobchodní tržby výrazně zaostaly za tržním očekáváním, když v meziročním srovnání rostly pouze o 2,1 %, když trh počítal s 5,4 %. Na měsíční bázi po očištění o sezónní vlivy a inflaci však dosáhly lepšího výsledku než minulý měsíc, takže podle našeho názoru neindikují zpomalování domácí poptávky. I tak ale polský zlotý ztratil 0,3 % a v odpoledních hodinách se jeho kurz nacházel na hladině 4,26 PLN/EUR.

Zdroj: KB

Newsletter