Přestože nadále trvá celní nejistota, ukazatele ekonomického sentimentu se na obou stranách Atlantiku v červenci zlepšily. Včera zveřejněné PMI skončily v eurozóně, Německu i USA v pásmu expanze a pozitivně překvapila rovněž spotřebitelská důvěra z tuzemska. Mírný nárůst se dnes očekává také od německého Ifo indexu za stejný měsíc. Na finančních trzích nad očekávání vysoká odolnost ekonomik přispívá k tomu, že investoři zmírňují sázky na snížení měnověpolitických sazeb, a to jak v případě amerického Fedu, tak i ECB.
Ifo index patrně zaznamená další zlepšení
Německá důvěra v podnikovém sektoru pravděpodobně dále roste, ale blíží se rozhodnutí ohledně nové výše cel. Ve druhém čtvrtletí sentiment indikátory většinou překvapovaly pozitivně. V červenci očekáváme další mírné zlepšení německého Ifo indexu. Ačkoli zatím nemusí být patrná výrazná reakce na obnovenou hrozbu zvýšení cel od 1. srpna, obáváme se, že vysoká nejistota by se mohla začít negativně projevovat v dalších měsících. Částečně by to ovšem měl kompenzovat německý fiskální stimul.
ECB ponechala sazby beze změny
ECB podle očekávání po sedmi po sobě jdoucích sníženích úrokových sazeb na včerejším zasedání tento proces přerušila. Podle centrální banky se cenové tlaky a růst mezd zmírňují, ekonomika ale zůstává v relativně dobré kondici. Výhled stále zastiňuje především vysoká nejistota ohledně cel. Instrumenty eurového peněžního trhu se po zasedání přiklánějí k dalšímu snížení úrokových sazeb ECB až na letošním posledním, tedy prosincovém zasedání. I to ale zaceňují jen ze dvou třetin.
Nálada nákupních manažerů v eurozóně se v červenci navzdory celní nejistotě zlepšila. PMI ve zpracovatelském průmyslu vzrostl z 49,5 b. na 49,8 b. Zlepšení zaznamenal také subindex ze služeb, který se zvýšil z 50,5 na 51,2 b. Kompozitní PMI eurozóny tak dosáhl 51,0 b. Růst PMI ve zpracovatelském průmyslu byl tažen lepšími vyhlídkami na zaměstnanost a obnovou zásob, zatímco lepší PMI ve službách byl způsoben novými zakázkami. Zvýšený zůstává i rozdíl mezi výstupními a vstupními cenami, který je proxy ukazatelem ziskových marží firem. Také složka cen setrvává nad historickým průměrem. To naznačuje, že jádrová inflace by v eurozóně mohla i nadále ustupovat pouze pozvolně.
Tuzemský červencový konjunkturální průzkum ukázal na zlepšenou náladu spotřebitelů. Ta se vyhoupla až na 104,1 b., čímž nejen překonala očekávání (100,8 b.), ale byla dokonce nejvyšší od září 2021. To indikuje, že spotřebitelská poptávka by mohla být i v průběhu léta silná. Podle nás je ale pouze otázkou času, než se celní chaos a dopad zvýšených bariér v mezinárodním obchodě spolu s přísnými měnovými podmínkami začnou negativně podepisovat nejen na sentiment indikátorech, ale i na útlumu tuzemské ekonomické aktivity.
Jestřábí vyznění zasedání ECB a solidní sentiment indikátory z Evropy stačily k jen nepatrnému posílení eura k americkému dolaru. Přispět k tomu mohla příznivá data ze Spojených států, kde červencový PMI překvapil rovněž pozitivně a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v uplynulém týdnu dokonce snížil na nejnižší úroveň od dubna. Ekonomika Spojených států tedy podobně jako ta evropská demonstruje svou odolnost, což nahrává tomu, že americký Fed může se snižováním sazeb ještě počkat. Dolar k euru oslabil o 0,1 % na 1,176 USD/EUR. Středoevropské měny společnou řeč nenašly, výkyvy ovšem byly minimální. Česká koruna a maďarský forint si k euru připsaly 0,1 %, resp. 0,2 %, zatímco polský zlotý naopak 0,3 % ztratil.
Zdroj: KB