KB SmartSolutions spouští spolupráci s DEPO Ventures. Společným cílem je vyhledávání nadějných startupů nejenom v České republice

Banky a finančně technologické startupy (neboli fintechy) představují dva různé světy. Mají odlišnou DNA, mluví jiným jazykem a partnerství mezi nimi nemusí být jednoduché. Může však přinést mnoho výhod. Nejen pro obě zúčastněné strany, ale hlavně pro klienta. KB SmartSolutions patřící do Skupiny Komerční banky a investiční společnost DEPO Ventures právě zahajují spolupráci. Jejím hlavním cílem je vyhledávání nadějných startupů, především díky rozšíření společného pole působení. Startupy s chytrým řešením, které by potenciálně mohly doplnit současné portfolio Komerční banky pod křídly KB SmartSolutions, budou hledat nejenom v České republice, ale také za jejími hranicemi, zejména ve střední a východní Evropě. Partneři chtějí společně podpořit také lokální startupový ekosystém a posílit postavení startupů v regionu. Vzájemná podpora proběhne rovněž v oblastech sponzoringu a networkingu.

Petr Šíma (vlevo) a Michal Ciffra, partneři DEPO Ventures

„Spolupráce mezi KB SmartSolutions a Depo Ventures představuje logický krok. Obě společnosti jsou aktivní součástí startupového ekosystému České republiky i střední Evropy. Proto jsme se rozhodli spojit síly a tento ekosystém společně nejenom podpořit, ale spolupráci využít i k efektivnějšímu vyhledávání startupů s chytrým řešením, zejména fintechů. Fintechy nejsou naší konkurencí, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale našimi přirozenými spojenci. Abychom postavili bankovnictví budoucnosti, je potřeba se s nimi naučit daleko více spolupracovat a propojit to nejlepší z obou světů. Díky spolupráci se banky i fintech rychleji posouvají kupředu a navzájem se od sebe učí,“ říká Patrik Nový, ředitel KB SmartSolutions.

Banka může startupům nabídnout své know-how, zdroje, databázi klientů, skvělou distribuční síť či manažerské zkušenosti. Má dlouholetou expertízu v řadě oblastí, díky tomu může startupům pomoci lépe postavit provoz, provázat IT systémy, vymyslet efektivnější distribuci nebo lepší ekonomické řízení či lépe vyjednávat s dodavateli. Fintech může bance naopak ukázat inovativní pohled na svět financí, nový způsob, jak nad vším přemýšlet, přinést neotřelý a kreativní pohled na věci, širší pole působnosti a rychlost při vývoji originálního řešení díky nesvázanosti korporátními pravidly a regulacemi. Může lidi v bance „nakazit“ svým přístupem, jak dělat věci pružněji a rychleji.

„Vyhledáváme pro KB SmartSolutions startupy na míru. Naši analytici sledují celý trh a dívají se po nadějných technologických projektech, které zapadají do investiční strategie Komerční banky. Takový individualizovaný proces, při němž startupy sami aktivně vyhledáváme, je sice časově náročnější, ale zároveň efektivnější. Pasivní čekání, než se startup sám přihlásí nebo někde objeví, může trvat dlouho,“ říká Michal Ciffra, partner DEPO Ventures.

V hledáčku jsou firmy, které nabízejí tzv. smart solutions

Jak už samotný název naznačuje, KB SmartSolutions cílí na firmy, které mají chytrá řešení a odvážné cíle. Chce napomoci stavět bankovnictví budoucnosti. Soustředí se nejen na poměrně zavedené společnosti, jež mají na trhu už třeba druhou generaci svého produktu, ale také na firmy o něco mladší, ale už v počátku růstové fáze. Spolupráce s DEPO Ventures může pomoci například s vyhledáváním vhodných startupů za hranicemi České republiky.

„Fintechový a startupový ekosystém v České republice a ve střední Evropě je každým rokem bohatší a zároveň stabilnější. Neustále přibývají organizace na jeho podporu, i stát se o to aktivně snaží. Což je dobře. Sami se snažíme samotnému ekosystému pomáhat a budovat jej. Peněz je na trhu sice dost, ale samotný startup je má šanci získat jen tehdy, má-li jasný byznys model, cíle a škálovatelnost produktu, případně i předpoklady k expanzi,“ říká Patrik Nový.

V portfoliu KB SmartSolutions jsou aktuálně čtyři partnerství formou majetkových vstupů – Upvest, Roger, Lemonero a Enviros. A vedle toho i dva startupy, které vznikly interně – Finbricks a KB Advisory. Všechna partnerství jsou produktivní a společnosti postupně rostou. Upvest, jenž nabízí crowdfundingovou platformu zaměřenou na oblast real estate, je příkladem intenzivní spolupráce a integrace s bankou, kdy Komerční banka v létě minulého roku postupně nabyla 96% majetkového podílu společnosti. Roger se svým faktoringem výborně doplňuje produktovou nabídku Komerční banky v oblasti financování firem. Lemonero, které se zaměřuje na financování e-shopů, spustilo za pomoci KB SmartSolutions a Komerční banky evropskou expanzi. Finbricks se z interního projektu stal předním hráčem v oblasti bankovní agregace. KB Advisory těsně spolupracuje s lídrem na poli energetického a environmentálního poradenství Enviros. Portfolio obsahuje i další partnerství zejména distribučního rázu, záběr je tudíž vcelku široký.

DEPO Ventures je investor pro rané startupy v regionu CEE opřený o andělskou komunitu. Spravuje andělské fondy, které umožňují investorům aktivní zapojení. V prvních dvou andělských fondech (Grouport, DEPO Angel Fund II.) má téměř tři desítky investic, mezi nimi firmy Tatum, SmartGuide, Oxus.AI, Supertalent či Ringil. Loni na podzim DEPO Ventures rozjel již třetí andělský fond.

Investiční skupina řídí také mezinárodní syndikát DEPO Angels, v němž propojuje investory s kvalitními startupy a zjednodušuje jim celý investiční proces. Navíc zajišťuje výhodné syndikace, které umožňují investice i v nižších částkách. Vizí DEPO Ventures je naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.

Newsletter