Kde řeší agendu česká elita fotbalu? Fotbalové kluby zdokonalují týmovou komunikaci nejen na hřišti

Plné stadiony, základna fanoušků, euforie na tribuně i na hřišti – takto spousta lidí vnímá fotbalové kluby. Za takovým funkčním a úspěšným klubem ale stojí mnohem více než jen to, co můžeme vidět na televizních obrazovkách. V pozadí se totiž řeší řada marketingových věcí, partnerství, komunikace se subdodavateli nebo třeba správa budov. S rozvojem klubu, stejně jako u firmy, na vedení komplexní agendy klasické komunikační platformy prostě nestačí. I z toho důvodu společnost Freelo, poskytující aplikaci pro zjednodušení týmové spolupráce, zaznamenává nárůst uživatelů z řad sportovních klubů. Mezi ně patří například AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, Fotbalová asociace České republiky nebo FK Pardubice.

„Využívání nástrojů na správu projektů a týmovou komunikaci je základem úspěšně se rozvíjející firmy. V České republice je bezmála čtyři tisíce fotbalových klubů a spousta z nich vnímá potřebu využívání nástrojů, které jim usnadní práci nejen na hřišti. Jsme rádi, že Freelo už několik let v tomto pomáhá jednomu z nejznámějších klubů v České republice. AC Sparta Praha k nám přišla v roce 2021 s velkým projektem kompletní změny vizuální identity klubu a od té doby patří mezi naše dlouholeté aktivní uživatele,“ říká Karel Dytrych, spoluzakladatel a CEO společnosti Freelo.

Karel Dytrych

Z jednoho projektu dlouhodobá spolupráce

AC Sparta Praha je jeden z nejstarších a nejúspěšnějších fotbalových klubů v České republice. Klub získal mnoho ligových titulů a pohárových vítězství, což ho řadí mezi přední české fotbalové týmy. Kromě fotbalu má AC Sparta Praha také významné zastoupení v dalších sportech, jako je hokej, florbal, basketbal nebo atletika.

Spolupráci s Freelem odstartovala Sparta při řešení nové vizuální identity klubu, která trvala necelý rok a půl a zapojilo se do ní 33 aktivních uživatelů. V rámci 12 projektů potom vytvořili více než 500 úkolů a napsali přes osm tisíc komentářů. Odřídit takto velký a komplexní projekt přes e-mail nebylo ale pro pracovníky Sparty reálné. Za 90minutovým snažením 11členného mužstva totiž stojí velký tým, například jen v marketingovém oddělení pracuje 25 lidí. „Úplně celý projekt jsme řídili ve Freelu. Díky tomu jsme mohli propojit tři hlavní velké subjekty, které na projektu pracovaly. Všechno muselo krásně zapadat, a tak jsme ve Freelu zvolili jednoho koordinátora, který na projekt dohlížel, a tak se to posouvalo neustále kupředu,“ komentuje Marek Časta, senior digital marketing specialist z AC Sparta Praha fotbal.

V současné chvíli se počet aktivních uživatelů Sparty rozrostl a nadále ve Freelu spravují svoje projekty. „Od chvíle, kdy jsme začali používat Freelo, mám mnohem lepší přehled o organizaci práce svého oddělení. Řízení projektů je výrazně snazší a každému to objektivně šetří čas. Nespornou výhodou pro nás také je, že stejný program používají i naši dodavatelé, tudíž koordinace činností je o to jednodušší,“ dodává Kamil Veselý, marketing director AC Sparta Praha fotbal.

Česká fotbalová elita pod jednou střechou

Mezi další uživatele Freela se nedávno přidal i další český úspěšný fotbalový klub: SK Slavia Praha, která se rozhodla zdokonalit svou agendu a usnadnit si tak organizaci práce. „Pro český projektový nástroj Freelo jsme se rozhodli díky jeho uživatelské přívětivosti a zároveň proto, že odpovídá našim specifickým potřebám. Nepotřebovali jsme komplexní nástroj, jako je Jira, ani příliš jednoduchý jako Trello. Freelo používáme už dva měsíce, máme v něm okolo 20 projektů a asi 50 uživatelů. Do projektů jsme tak přinesli transparentnost a přehled pro všechny uživatele,“ říká Jakub Mačát, marketingový ředitel SK Slavia Praha.

Mezi dlouhodobější uživatele nástroje ale patří také Fotbalová asociace České republiky, která jej nejprve využívala pro osobní účely a v rámci organizace používala konkurenční platformu. Ta ale postupem času přestala stačit. „Náběhem větších projektů pro nás začala být tato platforma nedostačujícím nástrojem, z toho důvodu jsme se rozhodli pro nákup komerční licence Freela. A rozhodli jsme se správně – díky Freelu dopadly oba projekty úspěšně. Nástroj Freelo pro nás je a bude základním kamenem pro správné řízení nejen projektů, ale i úkolů v rámci oddělení,“ uvádí Jan Hýsek, IT konzultant FAČR.

Vše přehledně na jednom místě

Přínosy používání nástrojů na správu projektů představují v dlouhodobém horizontu, mimo usnadnění komunikace v rámci týmů a přehlednost v procesu projektů, také možnost snadné zastupitelnosti. Ve Freelu jsou všechny důležité informace k projektu na jednom místě, a proto je snadné v případě potřeby jedním kliknutím změnit tým, který na daném projektu pracuje. Tyto funkce mohou výrazně usnadnit fungování a růst firmy, včetně sportovních klubů, kde interní týmy také řeší rozsáhlé projekty, které ale fanoušek zvnějšku nevidí. „K uživatelům Freela se stále více přidávají české fotbalové kluby, které už nadále nechtějí a ani nemohou řešit svou agendu bez využívání nějakého komplexního nástroje. Těší nás, že si vybírají právě náš nástroj, a tím můžeme být malou součástí úspěchů, kterých tyto sportovní kluby dosahují,“ uzavírá Dytrych.

Freelo je pardubická společnost provozující aplikaci pro snadné nastavení organizace práce v týmu. Svým uživatelům pomáhá šablonami vytvořenými specialisty z různých oborů, které úkoly uspořádají do seznamů, myšlenkových map nebo třeba časových os. Klíčovou funkcí je pak integrovaný systém pro měření času stráveného na projektech, který se po integraci s účetním softwarem automaticky promítá do fakturace. Celá aplikace je v českém jazyce, což v kombinaci s jednoduchým a přehledným rozhraním umožňuje uživatelům ihned začít pracovat bez složitého nastavování. V Česku Freelo využívají například společnosti inSPORTline, CZC.cz, DVTV nebo fotbalový klub Sparta. Za vznikem stojí trio zakladatelů – Jan Kulda, Karel Borkovec a Karel Dytrych. Od svého založení Freelo dodnes roste organicky bez externích investic. Jeho tým tvoří 35 členů, má více než 100 000 registrovaných uživatelů a přispělo k úspěšnému dokončení 12 milionů úkolů.

Newsletter