Keňský prezident zakázal vysoké úroky, navzdory bankám i rodině

Keňský prezident Uhuru Kenyatta dnes podepsal zákon, jenž s okamžitou platností zastropuje bankovní úroky z úvěrů i vkladů. Tento krok mnozí nečekali, protože prezidentova rodina je spojena s vlastnictvím významné banky, upozornila agentura AP.

Nově si komerční banky nebudou smět za půjčky účtovat úrokové míry vyšší než čtyři procentní body nad úrokovou mírou centrální banky, která nyní činí 10,5 procenta. Příznivci zastropováni argumentují, že až 21procentní vysoké úroky bank dusí ekonomický růst v Keni.

Minimální úroková míra pro bankovní vklady je stanovena na 70 procent míry, jakou má centrální banka, uvedla agentura Reuters.

Na vysoké úroky z úvěrů si stěžovali kenští podnikatelé a někteří jednotlivci. Proti zastropování ale bylo ministerstvo financí i centrální banka, které slibovaly najít jiný způsob, jak úroky snížit.

Podle Kenyatty ale banky nedodržely své dřívější sliby, že úroky samy sníží. Hlava státu řekla, že občanům země vadí „nedostatek citlivosti“ finančního sektoru. „Tyto frustrace souvisí s náklady půjček a úroky z těžce vydělaných vkladů. Sdílím tato znepokojení,“ sdělil prezident, jenž zároveň ujistil, že nadále podporuje svobodný trh.

Keňská bankovní asociace regulaci úroků odmítá. Podle ní se banky dokážou regulovat samy. Zastropování úroků prý povede k tomu, že půjčky dostanou jen méně rizikoví žadatelé, což může poškodit menší podniky a lidi s nižšími příjmy. „Je málo důkazů z jiných zemí, že takovéto zásahy prospěly většině občanů,“ uvedla asociace podle Reuters.

Kenyattův krok mnozí nečekali kvůli zájmům jeho rodiny v bankovnictví, AP ale upozornila, že vláda před nadcházejícími volbami potřebuje splnit své předchozí sliby. Na prezidenta také tlačil opoziční vůdce Raila Odinga, podle něhož vysoké úroky přinutily některé investory přesídlit do okolních zemí. Odinga také tvrdí, že úroky vyšponovalo velké vládní půjčování na domácím trhu.

Newsletter