Komentář: Americká inflace v lednu překonala odhady trhu, je nejvyšší od začátku 80. let

Americká inflace v lednu dále rostla. V meziročním vyjádření se vyšplhala na nejvyšší úrovně od začátku 80. let minulého století. Trhy navyšují sázky na razantní zásah Fedu. Rostou tržní sazby, dolar posiluje.

Americká inflace v lednu meziročně vzrostla ze 7 % na 7,5 %, jádrová pak z 5,5 % na 6 %. V prvním případě byl tržní konsensus překonán o dvě desetiny procenta, ve druhém o jednu desetinu. Hlavním tahounem celkové inflace zůstávají ceny energií připisující si meziroční růst o 27 %. U jádrové inflace nejvyšší meziroční nárůst, a to o více než 40 %, dosáhla ojetá auta. V meziměsíčním vyjádření je patrné, že se pozvolna začínají zvyšovat ceny služeb, zatímco u zboží pozorujeme zpomalení růstu.

Zdroj: U.S. BUREAU OF LABOR STATISTICS
Zdroj: U.S. BUREAU OF LABOR STATISTICS
Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

„Pozitivní překvapení ve formě nad očekávání vyšší inflace bylo největším rizikem dnešního reportu. Jeho potvrzení se podepsalo především na sázkách ohledně toho, jak se zachová Fed,“ okomentoval situaci analytik skupiny Roklen Jan Berka. „Futures sazeb Fedu nejenže zaceňují zvýšení úroků o zhruba 150 bodů v letošním roce, pravděpodobnost navýšení sazeb v březnu vzrostla až na cca 50 %. V návaznosti na to vidíme nárůst tržních, nominálních a reálných, sazeb v podstatě podél celé výnosové křivky. Dolar v reakci na to zpevňuje pod 1,1400 EURUSD,“ doplnil.

I přesto, že trh sází na agresivní Fed, podle Berky měnový výbor v březnu doručí zvýšení o „tradičních“ 25 bodů „Aktualizovaná prognóza ukáže více než trojí zvýšení úroků v letošním roce, jak stojí v té současné. Možnost 50bodového hiku ale zůstane jen jako spekulace. Jak uvedlo hned několik představitelů Fedu, utažení měnových podmínek bude centrální banka doručovat nejen skrze vyšší sazby, ale i snižování bilance. A právě to bude podle nás klíčovým nástrojem druhé poloviny roku, který by měnovému výboru mohl částečně ulevit s ohledem na tempo úrokové normalizace,“ vysvětlil.

K tomu, aby Fed začal velmi vážně přemýšlet o zvýšení sazeb o půl procentního bodu, bychom podle Berky museli vidět další velmi dobrá čísla z trhu práce a pokračující růst inflace v únoru, a to nad lednové hodnoty. „Obě možnosti jsou ve hře. Víc nám prozradí komentáře členů Fedu. Zapomínat nesmíme ani na zápis z lednového zasedání, který bude zveřejněn příští týden,“ uzavřel.

„Měnový pár EURUSD se obchoduje na nižší úrovni. Dnešní údaje o indexu spotřebitelských cen dodaly medvědům další olej do ohně,“ uvedl analytik společnosti XTB Lukáš Lipovský. Upozornil přitom na to, že hlavní měnový pár testuje oblast podpory 1,1400.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

 

Newsletter