Komentář: Americký trh práce i přes dopady mutace omikron vykázal velmi dobrá čísla

Lednový report z amerického trhu práce byl příjemným překvapením. I přes dopady mutace omikron minulý měsíc vzrostl počet nových pracovních mezd, přičemž velká byla i revize předchozího čísla. Nad očekávání vyšší bylo i tempo růstu mezd. Fed má tak cestu ke zvýšení sazeb zcela otevřenou.

V lednu bylo v USA v soukromém sektoru mimo zemědělství vytvořeno 467 tisíc nových pracovních míst, přičemž očekáváno bylo 125 tisíc. Revize prosincového výsledku ukázala zlepšení z 199 tisíc na 510 tisíc. Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla z 3,9 % na 4 %, míra participace pak z 61,9 % na 62,2 %. Průměrná hodinová mzda minulý měsíc meziměsíčně vzrostla z 0,5 % na 0,7 % při predikci 0,5 %, meziroční nárůst činil 5,7 % oproti předchozím 5 %.

„Lednová data potvrdila dobrou kondici amerického trhu práce. Podniky nepřestávají vytvářet nová pracovní místa, svižně rostou i mzdy. To je přesně to, co Fed potřebuje, aby mohl v březnu zvýšit úrokové sazby,“ okomentoval dnešní data analytik skupiny Roklen Jan Berka. „Malá část trhu stále sází na možnost 50bodového zvýšení. Pravděpodobnost tohoto kroku vzrostla dle futures Fed Fund Rate na zhruba 20 %. My tento scénář neočekáváme. Fed se bude držet posunu o 25 bodů,“ doplnil.

Podle Berky jsme velmi silnou reakci na dnešní report viděli zejména na dluhopisovém trhu. Vzhůru zamířily především výnosy středních splatností zaceňující výhled zvyšování sazeb Fedu. Vzrostly i výnosy reálných tržních sazeb, které sledujeme skrze proti inflaci ochráněné dluhopisy, tzv. TIPS. Například třicetiletý instrument se dostal nad úroveň 0 %, a je tak nejvyšší od května 2021. Tento vývoj pak zatěžuje akcie, zejména technologické tituly.

„Asi nejutlumenější reakce byla u dolaru proti euru. Americká měna zpevnila proti evropské jen minimálně. Nedokázala přetlačit dozvuky včerejšího jestřábího překvapení ze strany ECB. Zároveň se ukazuje, že s ohledem na výhled amerických sazeb nemá dolar už moc co překvapit,“ uzavřel Berka.

Podle analytika společnosti XTB Lukáše Lipovského jsme u dolaru viděli odraz od hranice odporu 1,1485 EURUSD. Zároveň potvrdil, že silný růst zaměstnanosti a mezd zvyšuje pravděpodobnost zvýšení sazeb Fedu.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Newsletter