Během minulého týdne se konalo zasedání zemí OPEC+, jehož hlavním tématem byla dohoda týkající se výše produkce ropy v následujících týdnech. Saúdská Arábie avizovala několik týdnů před zasedáním, že uvažuje o navýšení produkce ropy o jeden milion barelů denně, což zpomalilo růstový trend cen černého zlata. Avšak rozhodnutí zemí vyvážejících ropu trhy poměrně překvapilo, na což cena černého zlata reagovala růstem o více než 10 procent.
Většina zemí totiž ponechá produkci v dubnu na nezměněné úrovni v porovnání s březnem, přičemž Saudská Arábie podporuje udržení dodatečného snížení produkce o jeden milion barelů, k čemuž země přistoupila v únoru a v březnu. Rusko však zvýší produkci, ale pouze od 65 000 do 116 000 barelů denně (spekuluje se, že Rusko chce zvýšit produkci až o 0,5 milionu barelů). Kromě toho bude Kazachstán schopen zvýšit produkci z 10 na 20 tisíc barelů ropy denně.
Ve výsledku se tedy jedná jen o kosmetické zvýšení produkce, přičemž podstatné je, že Saúdská Arábie má nadále motivaci udržovat dodatečné škrty (nad rámec původní dohody). To vyvolává dojem, že kartel nemusí přistupovat k agresivnímu navyšování produkce černého zlata i za předpokladu hospodářského oživení, což by mělo ve střednědobém horizontu podporovat ceny ropy. Země v OPEC v současnosti těží denně až o 10 milionů barelů ropy méně ve srovnání s jejich kapacitami. Ceny ropy tedy mají otevřený prostor pro růst.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.