Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Komentář: Data z amerického trhu práce potvrdila jeho napjatý stav, sazby Fedu musí být navýšeny

Únorová data z amerického trhu práce potvrdila jeho zintenzivňující se napjatost. Právě ta je jedním z hlavních důvodů, proč musí Fed zahájit proces zvyšování úrokových sazeb. A stane se tak už v březnu, kdy očekáváme hike o 25 bazických bodů.

V únoru bylo v americkém soukromém sektoru mimo zemědělství vytvořeno 678 tisíc nových pracovních míst, očekáváno přitom bylo 400 tisíc. Revize lednových čísel ukázala nárůst z 467 tisíc na 481 tisíc. Míra nezaměstnanosti dále klesla z 3,9 % na 3,8 %, míra participace pak vzrostla z 62,2 % na 63,3 %. Meziroční tempo růstu průměrné hodinové mzdy zpomalilo z 5,5 % po revizi na 5,1 %. Stále se však drží na velmi vysokých hodnotách.

„Únorová data z amerického trhu práce jsou dalším potvrzením nutnosti vyšších amerických sazeb,“ uvedl analytik skupiny Roklen Jan Berka. „I přesto, že se svět potýká s rusko-ukrajinským konfliktem, americký Fed to před začátkem úrokové normalizace nezastaví. Navýšení sazeb o 25 bodů na březnovém zasedání je v podstatě jistotou. Aktualizovaná prognóza pak ukáže pokračující trend této normalizace obsahující více než tři kola navyšování úroků během letošního roku,“ doplnil.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Dolar na zveřejněná data reagoval posílením. „EURUSD se obchoduje níže, dnešní údaje poskytly lepší náladu pro dolar,“ uvedl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. „Hlavní měnový pár aktuálně testuje zónu krátkodobé podpory v oblasti 1,0935,“ uzavřel.

 

Newsletter