Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Komentář: Evropa i Česko mohou v boji proti kouření udělat velké věci

Ve stínu vážných a velkých událostí se nepřestávají odehrávat věci, které logicky nevyvolají pozornost médií ani široké veřejnosti. Přesto mají svůj význam a důležitost pro Česko i pro celou EU. Na konci února Evropský parlament schválil přelomové stanovisko k tomu, jak se má bojovat s rakovinou, jedním z hlavních témat bylo tedy i kouření. Každoročně zemře v celé Unii až 700 tisíc lidí předčasně na nemoci způsobené kouřením, přičemž rakovina mezi nimi tvoří podstatnou část. Je to velký a obtížně řešitelný problém pro celou Evropu.

Tradiční nástroje k omezování kouření totiž už nepřinášejí další významný efekt – ať už jde o daně, zákazy a osvětové kampaně. Lidé ví, že jim kouření škodí, ale často nemohou sami přestat. Evropský parlament drtivou většinou schválil dokument, který poukazuje na dosud zdánlivě málo vyzkoušenou cestu – na moderní alternativy tabáku. Lidé jsou závislí na nikotinu, ale umírají kvůli kouři, dehtu a stovkám dalších nebezpečných látek z cigaret. Nezávislé studie a oficiální stanoviska z Velké Británie, USA, Nizozemí a dalších zemí ukazují, že elektronické cigarety a další alternativy představují daleko méně rizikovou cestu k nikotinu. A té by podle Evropského parlamentu měla Unie využít, a to jak proti rakovině, tak i proti samotnému kouření.

Samozřejmě, že je pro kuřáky nejlepší úplně přestat. Mnozí to ale nedokážou, takže stojí před volbou pokračovat, nebo přejít na něco významně méně škodlivého. A právě princip „snižování škod“ je nástroj, který mohou evropské země využít. Europoslanci ve svém stanovisku nemohli rozhodnou, co konkrétně s problémem dělat, to závisí na postoji Evropské komise a vlád členských zemí. Už teď ale musejí s přelomovým názorem parlamentu počítat.

V České republice se také pohnuly ledy. Do funkce národního koordinátora byl opět jmenován Jindřich Vobořil, který princip „snižování škod“ úspěšně prosazoval u drogově závislých. A podle svých prvních vyjádření chce tento postup prosazovat i vůči kuřákům. Co konkrétně ale může vláda v této oblasti udělat?

Ve Velké Británii jsou elektronické cigarety oficiálně doporučovány kuřákům jako nástroj na odvykání, britský Národní zdravotnický systém je k tomu vyzývá ve svých materiálech. Ve Spojených státech se různé alternativní výrobky smějí označovat a propagovat s označením o jejich snížené škodlivosti. A jsou i návrhy, jak alternativ využít při odvykacích terapiích pro kuřáky.

V českých podmínkách je zdravé být realistický. Ještě před několika lety museli poslanci zlomit striktní názor ministerstva zdravotnictví, aby se elektronické cigarety směly (na rozdíl od cigaret) i nadále používat v restauracích. V nejbližších letech proto bude asi stačit, aby v Česku nevznikaly návrhy, které by byly pro vapingové produkty likvidační. A bude nutné, aby se Česko umělo za snižování škodlivosti postavit i v rámci EU. Blíží se jednání o nových daních na e-cigarety, brzy se opět otevře i hlavní regulační směrnice, která může udělat mnoho škody.

Pokud chce vláda udělat nějaké aktivní kroky, měla by úplně oddělit svůj přístup k cigaretám vůči jejich alternativám. Ideální je postupovat symetricky – na každý krok restrikcí vůči klasickému tabáku odpovědět vstřícným krokem k jeho méně škodlivé formě. To je cesta, jak řešit problém kouření u nás i v Evropě. Uvidíme, zda po ní zvládneme vykročit.

 

Autorem textu je Antonín Berdych, mluvčí Komory elektronického vapování.

Newsletter