Dolar proti euru navyšuje zisky a testuje hranici 1,0200 EURUSD. Měny regionu oslabují. Koruna se dostala zpět nad 24,40 za euro.

Komentář Evy Zamrazilové, předsedkyně Národní rozpočtové rady, ke konjunkturálnímu průzkumu (červenec 2021)

Důvěra podnikatelů se po tříměsíčním růstu sice snížila, přesto je však vyšší než před rokem a dokonce i vyšší oproti době před vznikem pandemie. 

Průmyslníci se neobávají nízké poptávky, ale stále je trápí nedostatek pracovníků a novým fenoménem se stal nedostatek surovin a součástek, které tím pádem zdražují. Lze očekávat, že nedostatek surovin a součástek je přechodný a teprve po delším trvalém náběhu plných kapacit v těchto oborech se podaří stabilizovat současný převis poptávky. Propouštět se chystá méně než 10 % průmyslníků, ve službách propouštění zvažuje stále více než pětina podnikatelů. 28 % průmyslníků se chystá zdražovat, což je nejvíce za posledních 10 let.

Inflace je hlavním zdrojem růstu obav spotřebitelů, na něž je navázána i obava ze zhoršení jejich vlastní finanční situace. I spotřebitelé ale vnímají situaci příznivěji než před rokem.

Výrazně se zotavila očekávání obchodníků i podnikatelů ve službách. Celkově je důvěra v ekonomiku vyšší než před pandemií.

Newsletter