„Ceny zemědělských výrobců prudce zrychlily svůj růst. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu jejich meziroční vzestup činil 9,1 % a v únoru 9,3 %, v březnu došlo k mírnému zpomalení růstu na 8,2 %. V dubnu ale ceny zaznamenaly výrazný skok; meziročně byly vyšší o 15,7 %. V porovnání s celkem kontinuálním vývojem v prvním kvartálu se tak jedná až o překvapivě velký nárůst,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Meziroční růst cen zemědělských výrobců podpořily ceny ve výrobě rostlinné (nárůst o 17,3 %) i živočišné (nárůst o 14,4 %). Výrazně vzrostly ceny ovoce (o 38,5 %) a olejnin (o 25,4 %), ceny vajec se zvýšily dokonce o 42,5 %. Současně rostly například ceny skotu (o 25,8 %) či mléka (o 19,6 %). Naopak k poklesu došlo u cen prasat (o 14,1 %) a cen brambor (o 4,9 %),“ jmenuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Ceny průmyslových výrobců naopak pokračovaly v poklesu, který zahájily v únoru. Tehdy poprvé po dvanácti měsících meziročně poklesly o 0,1 %, v březnu to pak bylo 0,3 %. V dubnu se jejich pokles ještě prohloubil a dostal se na 1,3 %. Průměry jsou však v průmyslu poněkud zavádějící, neboť ceny průmyslových výrobců bez energií byly meziročně vyšší o 0,6 % (v březnu též o 0,6 %). K poklesu došlo hlavně u cen koksu a rafinovaných ropných výrobků; výrazněji poklesly například ceny černého a hnědého uhlí a lignitu (o 10,6 %) či chemických látek a přípravků (o 7,1 %). Naopak k růstu došlo u potravinářských výrobků (o 2,7 %), kde vzrostly ceny mléčných výrobků (o 11,7 %),“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
