Americké výnosy pokračují v růstu. Dolar se proti euru obchoduje nad 1,0600 za euro. Koruna díky nárůstu krátkých sazeb krátce zpevnila pod 25,20 za euro.

Komentář Moore: Češi jsou při nakupování stále obezřetní

„Maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Klesají tak nepřetržitě již osmnáct měsíců. Říjnový meziroční pokles o 1,4 % je sice pomalejší než srpnový propad o 4,3 %, přesto však nejde o signál blízké změny klesajícího trendu. Snižování reálných příjmů domácností totiž nutí Čechy stále k velké obezřetnosti ve výdajích. Vliv na omezování nákupů má nepochybně i nejistota domácností ohledně nákladů na energie, která s nástupem zimy ještě zesílila. Pokrytí nákladů na bydlení má v rodinných rozpočtech vždy prioritu před zbytnými většími nákupy u obchodníků,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„O obavách českých domácností vypovídá i listopadový index důvěry spotřebitelů v ekonomiku: zvýšil se počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci, rostl počet těch, které očekávají její zhoršení v následujícím roce. Je tedy pravděpodobné, že tržby obchodníků se k růstu vrátí až ve druhém čtvrtletí příštího roku, kdy by se s ohledem na pokles inflace měly zvýšit i reálné příjmy domácností, a tedy i jejich ochota více utrácet. To by mohlo pomoci stimulovat celou českou ekonomiku, pro níž je domácí poptávka klíčová. Propad domácí poptávky je ostatně jednou z hlavních příčin meziročního poklesu HDP ve třetím čtvrtletí o 0,7 %,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Petr Kymlička

Newsletter