„Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem si v dubnu poměrně výrazně pohoršil. Vyplývá to z dat, která dnes publikoval ČSÚ. Indikátor ekonomického sentimentu se meziměsíčně snížil o 2,8 bodu, a klesl tak na hodnotu 96,7. Vývoj jeho složek byl přitom stejný; snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 1,1 bodu na hodnotu 97,7. Ačkoliv se jedná o celkem mírný pokles, další ukazatele nasvědčují tomu, že je optimistická nálada Čechů v ohrožení. Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se oproti březnu zvýšil, rostl i podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících. Na druhou stranu velkých nákupů se Češi bojí méně; již podruhé v řadě se totiž počet respondentů, kteří neplánují v příštích dvanácti měsících pořizovat velké nákupy, snížil,“ uvažuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Zatímco indikátor důvěry spotřebitelů poklesl jen mírně, indikátor důvěry podnikatelů si pohoršil výrazněji, a to o 3,1 bodu. Po třech měsících růstu tak klesl na hodnotu 96,5. Poněkud pozitivnější pohled na situaci si udrželi pouze podnikatelé v odvětví stavebnictví; mezi nimi se důvěra zvýšila o 0,6 bodu. Největší obavy naopak zavládly v odvětví průmyslu, kde mezi podnikateli došlo k výraznému poklesu; jejich důvěra poklesla v porovnání s předchozím měsícem o 4,5 bodu. Je zřejmé, že se do nálady podnikatelů začínají negativně propisovat zcela nepředvídatelná ekonomická i politická rozhodnutí amerického prezidenta, která ohrožují růst na globální úrovni. Český průmysl se navíc sám o sobě potýká s nedostatečnou poptávkou, což potvrzují dotázané podniky, ale i čísla ČSÚ za první měsíce letošního roku,“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
