Domácí inflace byla v srpnu vyšší oproti konsensu. Koruna zpevnila pod 25,05 za euro a pod 22,70 za dolar. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v mírné ztrátě nad 1,1040 za euro.

Komentář Moore: Inflační horečka klesá

„Českou ekonomiku trápí řada neduhů – z inflační horečky se jí však daří pomalu uzdravovat. V září totiž spotřebitelské ceny podle očekávání dále klesaly. Meziroční inflace v září spadla ze srpnových 8,5 % na 6,9 %, což je to nejnižší hodnota od prosince 2021. Na rozdíl od srpna však v září ceny poklesly i při meziměsíčním srovnání o 0,7 %. Jedním z protiinflačních faktorů je pokles cen potravin. Na pulty obchodníků a do cen pro spotřebitele se tak začínají naplno propisovat již delší dobu klesající ceny zemědělských výrobců. Ty v srpnu meziročně klesly o 16,4 %. Byl to již čtvrtý měsíc v řadě, kdy zemědělci hlásili pokles cen své produkce. Odeznívání potravinové inflace tak začíná promlouvat i do poklesu hladiny spotřebitelských cen. Proinflačně naopak v září šly nahoru ceny pohonných hmot, které rostly vinou zvyšování cen ropy na světových trzích,“ komentuje vývoj inflace Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„V září spotřebitelské ceny klesaly již osmý měsíc v řadě. V říjnu inflace z této sestupné dráhy vybočí – na vině však nebude vývoj ekonomiky, ale čistě statistická operace. Do výpočtu inflace se promítne dopad loňského úsporného tarifu na energie, který ovlivní srovnávací základnu pro letošní vývoj. Po odeznění toho vlivu se inflace opět vrátí na sestupnou trajektorii,“ upozorňuje Petr Kymlička.

Petr Kymlička

Newsletter