„Průmyslové produkci se v březnu relativně dařilo. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Po novoročním propadu v březnu navázala na únorový růst a meziročně reálně vzrostla o 1,4 %. V meziměsíčním srovnání zaznamenala nárůst mírnější, konkrétně o 0,4 %. Zatímco k meziročnímu poklesu došlo u výroby motorových vozidel či ve farmaceutickém průmyslu, meziroční nárůst zaznamenala především výroba elektřiny. Nutno ovšem dodat, že její růst měla na svědomí nižší loňská srovnávací základna,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Mírně vzrostla také hodnota nových zakázek, která byla v porovnání s loňským březnem vyšší o 0,9 %. Meziměsíčně došlo k nárůstu dokonce o 2,1 %. Po propadu, který zakázky zaznamenaly na začátku letošního roku, by se tak mohlo začít blýskat na lepší časy. Za pozitivní lze označit též růst nových zakázek z tuzemska i zahraničí. Vzestup táhly především zakázky z odvětví výroby strojů a zařízení či výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení. Nové zakázky jsou navíc podpořeny významnými dlouhodobými kontrakty, které by mohly českému průmyslu pomoci,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„S jarním počasím zavál čerstvý vítr i ve stavebnictví. Stavební produkce v březnu meziročně vzrostla o 12,1 %, meziměsíčně pak o 3,5 %. Zvýšila se produkce v pozemním stavitelství (meziročně o 10,4 %) i inženýrském stavitelství (meziročně o 16,2 %). Výrazně pak stoupl počet nových bytů. Meziročně jich bylo zahájeno o 15,9 % více, dokončeno bylo dokonce o 44,7 % bytů více. Optimismus ale mírně brzdila nově vydaná stavební povolení. Jejich hodnota totiž klesla o 37,2 %. Doufejme ale, že k těmto propadům bude docházet jen mimořádně a nestanou se dlouhodobým trendem,“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
