Komentář: Napjatý stav amerického trhu práce je živnou půdou pro rychlé zvyšování sazeb

Napjatý stav amerického trhu práce nepolevuje. V květnu bylo vytvořeno nad očekávání trhu větší množství nových pracovních míst, míra nezaměstnanosti zůstala historicky nízká a růst mezd pokračoval svižným tempem. Debaty o „úrokové pauze“ Fedu tak zcela postrádají smysl.

V květnu bylo v americké ekonomice vytvořeno 390 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství. Trh přitom očekával 320 tisíc. Revize dubnových čísel šla směrem vzhůru z 428 tisíc na 436 tisíc. Míra nezaměstnanosti setrvala na 3,6 %, míra participace vzrostla z 62,2 % na 62,3 %. Mzdy rostly meziměsíčním tempem 0,4 %, meziročně pak zpomalily růst z 5,5 % na 5,2 %.

„V souhrnu dávají květnová čísla z amerického trhu práce jasný signál. Fed musí dále zvyšovat sazby, přičemž výhled frontloadování po 50 bodech během příštích dvou zasedání je minimum,“ uvedl analytik skupiny Roklen Jan Berka. „V posledních týdnech se objevily menšinové názory, že by si měnový výbor mohl v září dát se zvyšováním úroků krátkou pauzu. Taková rétorika je podle nás nebezpečná. I přesto, že byly podmínky financování v posledních měsících utaženy, k citelnějšímu zpomalení inflace je potřeba, aby tento proces pokračoval,“ doplnil Berka.

Reakce trhu na zveřejněná data nebyla nikterak vášnivá. „Měnový pár EURUSD nejdříve klesal, ale poté se kupujícím podařilo rychle získat kontrolu. Cena testuje úroveň 1,0738 dolaru za euro,“ uvedl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter