Server Roklen24 přináší komentář hlavního analytika Purple Trading Jaroslava Tupého:
Včerejšek přinesl na finanční trhy výrazný nárůst pozitivního sentimentu. Za tímto Risk On efektem stály především zprávy z amerického trhu a výsledky britských parlamentních voleb.
Konzervativci ve Velké Británii v čele s Borisem Johnsonem s převahou vyhráli volby a získali převahu v britském parlamentu. Libra na tyto zprávy výrazně posílila a v průběhu brzkých ranních hodin se obchodovala dokonce nad hladinou 1,35 vůči americkému dolaru. Zdá se tedy, scénář tzv.“tvrdý brexit“ je zažehnán a britská libra by mohla mít před sebou poměrně úspěšný rok 2020, a postupně se vracet k úrovním, kde se pohybovala ještě před rokem 2014. Rovněž se zdá, že odchod Británie z EU by mohl proběhnout klidně a spořádaně vzhledem k vysoké převaze konzervativců v britském parlamentu a opoziční labouristé tak nebudou mít dostatečnou sílu k tomu, aby tento scénář nějakým způsobem komplikovali. Aktuálně probíhá na libře lehká korekce a obchoduje se na úrovních 1,3330.
Výsledky britských voleb byly určitě pozitivním signálem, který zapůsobil na finanční trhy, nicméně tou skutečnou událostí, která přinesla na trhy Risk On efekt, tedy výrazný nárůst pozitivního sentimentu bylo zveřejnění informace, že americký prezident Donald Trump odsouhlasil dohodu s Čínou tzv.Fázi 1. V rámci této dohody budou zrušena cla na čínský dovoz, která měla vstoupit v platnost 15.12. letošního roku oproti splnění příslibu Číny, že bude realizovat zvýšené nákupy zemědělských produktů z USA dokonce ve výši až 50 mld USD. V průběhu odpoledne se vyčkávalo na vyjádření čínské strany, která měla své stanovisko zveřejnit během tiskové konference. Těsně po 16:00 středoevropského času přišla zpráva, že čínská strana s uvedenými podmínkami souhlasí.
Akciové indexy tak v průběhu ranních hodin výrazně posílily, německý Dax se obchodoval až na hladině 13460, americký index S&P 500 se obchodoval v poledne až na hladině 3186. Nicméně v průběhu odpoledních hodin, kdy trhy vyčkávaly na vyjádření čínské strany, tak indexy své zisky opět odevzdaly, aby je ale získaly zpět po souhlasném vyjádření čínských představitelů. Zdá se tedy, že dlouhotrvající nejistota na finančních trzích ohledně obchodní války Čína – USA je definitivně zažehnána.