Rostoucí míry inflace se v roce 2022 nezbavíme. Vzhledem k setrvačnosti, s jakou se propisují do inflace kroky fiskální a monetární politiky lze očekávat, že bude minimálně po polovinu příštího roku dva body nad inflačním cílem ČNB. V boji s růstem cen by samozřejmě mohl pomoci posilující kurz koruny, ale vzhledem ke stavu globálních dodavatelsko-odběratelských řetězců však musíme i v tomto ohledu počítat s delším zotavením.
Co všechno bude zdražovat? Podle současné politiky Evropské Unie a situace v Číně to budou jednoznačně energie. Z dalších segmentů lze zmínit ceny bydlení (jen částečně zmírněny skrze imputované nájemné), ceny automobilů a některých potravin v obalových plastech, které budou předmětem zdanění také v budoucích letech.
Jak tedy spotřebitelské peníze před stoupající inflací ochránit? V tomto bodě je složité poskytovat jakékoliv obecné rady vzhledem k tomu, že každý má odlišné preference a averzi k riziku. Akciové tituly v dnešní době obecně těží z uvolněné monetární politiky, americký FED však již dlouhodobě zvažuje kvantitativní uvolňování omezit. Evropská ECB zatím ne. V dlouhém investičním horizontu jsou akcie stále výnosným aktivem, zejména pak ty konzervativnější. Ty sice inflaci nedokážou svou výnosností v krátkodobém měřítku porážet, na druhou stranu je jejich investiční horizont někde kolem pěti až šesti let. V tu dobu už by neměla být míra inflace tak dramatická. Na investice tak není nikdy pozdě.