Komentář SFG holding: Čeká vás letos změna fixace u hypotéky a nevíte, jak postupovat?

V úrokových sazbách jsou stále rozdíly, takže v některých případech se refinancování vyplatí. Doporučuji proto: oslovte nejdřív svou banku, nechejte si zpracovat nabídku na sazbu a pak ji porovnejte se sazbami jiných bank. Vychází sazba lépe a vypadá to, že na splátce něco ušetříte? Nezapomeňte k rozdílu připočítat i náklady spojené s refinancováním (přinejmenším to bude dvakrát dva tisíce korun za poplatek na katastru) a samozřejmě svůj čas.

A pozor: i když refinancujete, musíte splňovat parametry stanovené ČNB a bonitně projít. To se s navýšenou sazbou nemusí povést. Řada lidí tak na refinancování ani nedosáhne.

Je splátka kvůli nové sazbě vysoká? Je tu jedna možnost, jak si pomoct: prodloužit dobu splatnosti, pokud to vzhledem k věku jde. Obecně platí, že limitem na doplacení hypotéky je sedmdesát let věku klienta. Výše splátky tímto krokem klesne, ale bance zaplatíte na úrocích víc.

Co se týká fixace – volila bych spíše kratší, určitě bych se bance neupisovala na delší dobu, i když je to „levnější“. Pokud totiž úrokové sazby za dva nebo tři roky klesnou a člověk je zavázán třeba sedmiletou fixací, náklady spojené s předčasným splacením mohou být vyšší. Za sebe bych volila tříletou, maximálně pětiletou fixaci.

Eva Hingarová, Head of Finance v SFG holding

Eva Hingarová

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter