Americký dolar na začátku týdne znovu oslabuje vůči euru, v jednu chvíli se dostal nad 1,049 EURUSD a je na nejslabší úrovni od června. Polský zlotý mírně posílil, dostal se pod hranici 4,680 EURPLN než se kurz odrazil zpět.

Komentář: Válka na Ukrajině se projevila v náladě evropského sektoru služeb i průmyslu. Jak změnu přijal trh?

Výsledky indexů nákupních manažerů PMI z Francie a Německa byly trhy přijaty pozitivně. Francouzská data z průmyslu sice o kousek nenaplnila očekávání, ale index služeb naopak očekávání výrazně překonal. Německé výsledky dopadly ještě lépe. Průmyslu i službám se podařilo překonat očekávání. 

Francie:

PMI služeb v březnu vzrostl z 55,5 b. na 57,4 b., oček. 55 b.

PMI průmyslu v březnu klesl z 57,2 b. na 54,8 b., oček. 55,1 b.

Německo:

PMI průmyslu v březnu klesl z 58,4 b. na 57,6 b., oček. 56 b.

PMI služeb v březnu klesl z 55,8 b. na 55 b., oček. 53,7 b.

Eurozóna:

PMI průmyslu v březnu klesl z 58,2 b. na 57 b., oček. 56 b.

PMI služeb v březnu klesl z 55,5 b. na 54,8 b., oček. 54,3 b.

 

„Trh reagoval na data snížením rizikové averze. Pár EURUSD vyskočil po zveřejnění francouzských statistik na vyšší úrovně, nicméně pohyb byl relativně malý – nepřekonal 0,15 %,“ okomentoval dopady dnešních dat analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. „A následně byla většina růstu smazána. Zveřejnění dat z Německa však opět povzbudilo eurové býky a pár se nyní blíží úrovni 1,10,“ doplnil.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

„Evropské PMI indikátory by měly mít na obchodování eura proti dolaru spíše omezenější vliv,“ uvedl analytik společnosti Roklen Jan Berka. „Trh se soustředí primárně na vývoj geopolitické situace. Na začátku týdne pak rovněž zapůsobila další výprodejní vlna u amerických dluhopisů, u kterých vzrostly nejen nominální, ale i reálné výnosy,“ vysvětlil.

Podle Berky by se euro proti dolaru mohlo pohybovat spíše směrem do strany. „Kurz už z velké části zacenil výhled rostoucích amerických sazeb. Citelnějším hybatelem by mohly být zvraty dění na Ukrajině, ať už v pozitivní nebo negativním směru,“ uzavřel.

 

 

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter