Komentář: Velké inflační překvapení se nekonalo, trh i přesto čeká razantní zvyšování amerických sazeb

Prosincová data o indexu výdajů na osobní spotřebu nepřinesla žádné velké překvapení. Index, který sleduje Fed v rámci svého inflačního cíle, sice potvrdil nárůst oproti listopadu, šlo však pouze o minimální překonání tržního konsensu. Nic se každopádně nemění na tom, že tržní účastníci čekají mnohem intenzivnější zvyšování sazeb Fedu, než tomu bylo na začátku roku.

Jádrový index výdajů na osobní spotřebu vzrostl v prosinci meziročně z 4,7 % na 4,9 %. Trh přitom očekával nárůst o 4,8 %. Další klíčový index, a to index nákladů na zaměstnanost, reflektující napjatost amerického trhu práce s důrazem na růst mezd a benefitů pak za poslední kvartál loňského roku zpomalil růst z 1,3 % na 1 %. Tržní predikce činila 1,2 %.

„Oba zmiňované indexy potvrdily trvající proinflační prostředí, včetně mzdových tlaků na americkém trhu práce. Nejde však o žádná zásadní překvapení, která by tržní účastníky měla podpořit k ještě razantnější predikci ohledně sazeb Fedu,“ uvedl analytik skupiny Roklen Jan Berka. „Nic se nemění na tom, že dle futures Fed Fund Rates by Fed měl letos zvýšit sazby o bezmála 125 bodů, tedy celkem pětkrát. Pravděpodobnost březnového navýšení o 50 bazických bodů se po reportovaných datech zmenšila z více než 15 %na zhruba 10 %. Toto číslo se však v dalších dnech může stále měnit,“ doplnil Berka.

Z prvotní reakce dolaru proti euru je podle Berky patrné, že trh byl naladěn na vyšší čísla. Mírné oslabení dolaru může být pouze krátkodobé. Výhled rychle se rozšiřujícího se úrokového diferenciálů zůstane i nadále faktorem, který dostal americkou měnu až na nejsilnější hodnoty od května 2020.

Newsletter