Komentář: Zlepšení amerických indexů PMI s kurzem dolaru proti euru nikterak výrazně nezahýbalo

Americký index PMI zpracovatelského průmyslu v únoru vzrostl na 57,5 bodu z lednových 55,5 bodu, což bylo nad tržním konsensem 56,0 bodu. Index PMI ve službách pak vzrostl z únorových 51,2 bodu na 56,7 bodu, což výrazně předčilo očekávání trhu, který očekával 53,0 bodu.

„Společnosti zaznamenaly nejsilnější nárůst tržeb od loňského července. Mezinárodní poptávka po amerických službách v únoru rovněž posílila,“ uvedl analytik společnosti XTB Lukáš Lipovský. „Se zlepšujícími se podmínkami poptávky poskytovatelé služeb pokračovali v najímání dalších zaměstnanců. Tento nárůst byl výrazný a nejrychlejší za posledních devět měsíců. V oblasti cen došlo k výraznějšímu nárůstu vstupních nákladů a cen produkce. Zejména míra inflace poplatků dosáhla podle Markit Economics sériového maxima,“ doplnil.

I přesto, že oba indexy vzrostly a překonaly tržní konsensus, reakce dolaru proti euru byla minimální. Nejoblíbenější měnový pár se nadále obchodoval kolem úrovně 1,1340 dolaru za euro, uvedl Lipovský.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

„Vypadá to, že aktuální trhy zcela přehlédly zveřejněná data a soustředí se na vyhodnocení geopolitické situace kolem rusko-ukrajinského sporu,“ uvedl analytik společnosti Roklen Jan Berka. „V ranních hodinách byla tržní nálada napříč aktivy mnohem horší než odpoledne. To je dobrá zpráva pro rizikovější aktiva, v rámci eurodolaru pak především pro euru. I přesto je namístě opatrnost. Stále totiž neznáme všechny detaily odpovědi Západu na ruskou agresi,“ uzavřel Berka.

 

 

Newsletter