Místo návštěvy kosmetického salonu obličejová maska ze smetany s petrželí, místo restaurace vysedávání v kuchyni a místo nákupu v Miláně moskevský butik. V podmínkách hospodářské nestability se Moskvané loučí s orgiemi spotřeby a šetří, napsal list Komsomolskaja pravda v reportáži o dopadu západních sankcí na ruskou metropoli.
Jako první pocítila krizi sféra služeb, píše moskevský list. V kosmetických salonech v centru města se klientela snížila o třetinu a ti, kdo přece jen přišli, počítají peníze. Cena kosmetických přípravků se počítá v dolarech a eurech a strmý pád kurzu rublu je na účtech znát. Mnozí vyhledávají předměstské provozovny, kde je ovšem výsledek péče nejistý. Laserovou depilaci nahradil vosk, podkožní injekce běžné masky.
Podle moskevského kadeřníka Timura Begičeva situace připomíná nikoli krizový rok 2008, ale spíš rok 1998, kdy se Rusko potácelo v hlubokém hospodářském chaosu. Špatnou situaci na konci roku zhoršuje i fakt, že moskevské firmy kvůli hospodářským potížím ruší tradiční podnikové novoroční oslavy. Manželky manažerů nemají důvod vyhledávat kosmetické služby, strádají restaurace.
Žně naopak mají krejčovské dílny. „Plášť Channel stojí 300.000 rublů (100.000 korun), v Miláně možná o trochu méně, ale musíte připočíst letadlo, hotel, taxi,“ počítá ceny luxusního zboží moskevská krejčová Oksana Kosarjovová. „U nás i s cenou drahého kašmíru takový plášť přijde na 45.000 rublů (15.000 korun). A je to na míru.“ Podle Kosarjovové je běžné, že její salón zhotoví na požádání zvolený model za cenu šestinásobně nižší, než je cena původního značkového zboží.
Takoví lidé jsou za divoký kurz rublu vděčni. „Není to od Channela, ale je to jako od Channela. Kéž by nám to vydrželo,“ pochvaluje si krejčová.
Jde-li ale návštěvu kosmetického salónu či koupi drahého oděvu odložit na potom, jíst se musí hned. I tady Moskvané začali pečlivě počítat rubly. Už v srpnu činila střední útrata v moskevské restauraci 1568 rublů (530 korun), což je o 226 rublů méně, než ve stejném období loni. Pokud se prý situace nezlepší, do února vyhlásí úpadek deset až patnáct procent moskevských restaurantů. „Sankce, zákaz kouření, pád rublu, konec mejdanů – stravování je teď bito nejvíc,“ tvrdí Igor Bucharov z moskevské Federace restaurantů a hotelů.
Místo návštěvy restaurací nakupují Moskvané potraviny v obchodech a vaří si doma. Naprosto posvátná je v tomto smyslu novoroční hostina, na té obyvatelé metropole nešetří. „Kaviár a šampaňské kupují jako jindy, žádné šetření,“ hlásí Vladimir Rusakov z potravinářské společnosti X5 Retail Group.
Hospodářské těžkosti Moskvanů mají ale i jiný efekt. Peníze, které rychle ztrácejí hodnotu, neváhají lidé investovat do cenností a hlavně drahých automobilů. V autosalónech se dveře netrhnou, v listopadu objem prodejů dál prudce stoupl. Na dračku jdou limuzíny, sporťáky i SUV, tím spíš, že pro příští rok je ohlášeno až dvacetiprocentní zdražení. Někteří prodejci už přepisují cenovky, píše Komsomolskaja pravda.