Dolar smazal malou část svých zisků, pohybuje se kolem úrovně 1,0980 EURUSD. Měny regionu se stále obchodují na slabších úrovních. Koruna nad 25,35 za euro a nad 23,05 za dolar.

Konec čekání na vlastní bydlení? I přes stagnující ceny se počet nových hypoték v prosinci meziročně zvýšil o 64 %

  • K prosinci 2023 došlo k meziročnímu nárůstu počtu nově uzavřených hypoték o 64 %.
  • Objem nově uzavřených hypoték meziročně vzrostl o 93 %.
  • Průměrná výše hypotéky stoupla o 18 % na 3,37 milionu korun.
  • V Praze lze pořídit nový byt průměrně za 145 tisíc korun za m2, starší cihlový za 127 tisíc korun a starší panelový za 101 tisíc korun.
  • V Brně lze pořídit nový byt průměrně za 113 tisíc korun za m2, starší cihlový za 96 tisíc a starší panelový za 90 tisíc korun.
  • Nabídka nových bytů stagnuje, sekundární trh je živější. Trendem jsou zrekonstruované byty.

V prosinci došlo k meziročnímu nárůstu počtu nově uzavřených hypoték o 64 %. Meziročně vzrostl i jejich objem, a to o 93 %. Průměrně si lidé od bank půjčují přes 3,37 milionu korun. Banky loni poskytly hypotéky v hodnotě 150 miliard korun. Čísla vycházejí z analýzy trhu developerské společnosti Nova et Vetera, statistik ČBA Monitor a portálu Sreality. Cena za metr čtvereční nového pražského bytu se aktuálně pohybuje kolem 145 tisíc korun. Starší panelové byty mohou být až o třetinu levnější. „Panuje přesvědčení, že drahé hypotéky ztížily přístup k vlastnímu bydlení, ale ceny bytů jsou nejníže za dlouhou dobu. Dražší hypotéku lze vždy refinancovat,“ doporučuje Vítězslav Pelc, spoluzakladatel Nova et Vetera. Firma během posledních tří let prodala přes 200 zrekonstruovaných bytů.

Aldar Tsybyktarov a Vítězslav Pelc

Počet nově sjednaných hypotečních úvěrů v prosinci meziročně vzrostl o 64 %. Celkem si lidé v prosinci pořídili 3 770 nových hypoték v celkové hodnotě 12,7 miliardy korun. Oproti prosinci roku 2021 je však jejich počet stále méně než poloviční. Dalších 887 pak lidé refinancovali. Průměrná velikost hypotéky je aktuálně přes 3,37 milionu korun, za poslední rok se zvýšila o 18 %. Ceny hypoték ani bytů se přitom výrazně nemění.

„Ceny bytů za poslední rok klesly minimálně. Stejně tak sazby hypoték jsou stále vysoké a za poslední rok se snížily pouze o patnáct setin procentního bodu. Letošní rok se však očekává po delší době výraznější snížení úrokových sazeb, což bude mít za následek rostoucí ceny samotných bytů. Lidé proto s koupí vlastního bydlení již nečekají a raději koupí levnější byt s dražší hypotékou, kterou si za pár let refinancují. Zajímají je čerstvě zrekonstruované byty, které jsou levnější než novostavby, ale dokážou nabídnout stejný komfort,“ vysvětluje dění na trhu Vítězslav Pelc, spoluzakladatel Nova et Vetera.

Průměrný nový byt v Praze lze sehnat za 145 tisíc korun za metr čtvereční. Starší cihlové byty se prodávají za 127 tisíc korun a starší panelové za 101 tisíc korun. Právě panelové byty jako jediné za poslední rok klesly výrazněji, a to o 9 tisíc korun na m2. V Brně je průměrná cena nového bytu 113 tisíc korun za metr čtvereční, starší byty se pohybují mezi 90 a 100 tisíci korun.

Nabídka nových i starých bytů stagnuje

Během předloňského roku vyrostla nabídka nových bytů v Praze o 41 % z 1 700 na 2 400 bytových jednotek. Developeři však byty přesto nezlevnili a nabídka nových bytů se nemění. Situace u starších bytů je odlišná. Během předloňského roku jejich nabídka stoupla o 45 % na celkem 4 800 bytů, nicméně od té doby jejich počet opět klesl na současných 3 500 bytů a na této úrovni se drží poslední zhruba tři čtyři měsíce, což je dáno poklesem cen.

„Přestože nových bytů přibylo, jejich cena neklesla. Rezidenční novostavby jsou dlouhodobé projekty s vypočítanou návratností, proto developeři často nemohou jít s cenami níž a nezbývá jim než s prodejem bytů vyčkávat a volit alternativní řešení v podobě dočasného pronájmu. Vedle toho však výrazněji žije sekundární trh se staršími byty. Těch loni výrazně přibylo a díky širší nabídce a korekci cen se letos zase rychle prodaly,“ komentuje aktuální situaci Aldar Tsybyktarov, druhý ze spoluzakladatelů Nova et Vetera.

Rekonstrukce na vlastní pěst se zpravidla nevyplácí

Trendem posledních let je nákup již zrekonstruovaných bytů, do kterých je možné se nastěhovat okamžitě po koupi. Rekonstrukce ve vlastní režii totiž často přináší větší časovou i finanční náročnost, než noví majitelé očekávají.

„Vidina koupě starého bytu a vlastnoruční rekonstrukce je nerealistickou idylkou. Například bez některých řemeslníků se rekonstrukce vůbec nedá provést. Bohužel právě tito jsou zpravidla velmi špatně dostupní. Potrápit mohou také materiály a jejich dostupnost. To znamená zásadní průtahy, během nichž nový majitel v bytu nemůže bydlet. Přitom za něj zpravidla platí hypotéku a vedle ní ještě druhé bydlení, ve kterém musí vyčkávat, než bude rekonstrukce hotová. Vlastnoruční rekonstrukce je tak častěji dražší a trvá výrazně déle než pořízení zrekonstruovaného bytu připraveného k nastěhování,“ uvádí Tsybyktarov.

Data pro svou analýzu trhu čerpala společnost Nova et Vetera ze svých interních dat, serveru ČBA Monitor a statistik realitního portálu Sreality.cz.

Nova et Vetera je česká společnost založená bývalými spolužáky Vítězslavem Pelcem a Aldarem Tsybyktarovem, která se zaměřuje na rekonstrukce a následný prodej bytů. Společnost na otevřeném trhu vyhledává staré byty vyžadující rekonstrukci, odkupuje je za férové ceny, rekonstruuje je podle nároků a požadavků moderního bydlení a následně je prodává opět na otevřeném trhu. Díky využití vlastního týmu a řízení rekonstrukce skrze vlastní technologickou platformu trvá v průměru pouze 56 dní. Za tři roky působení na trhu prodala společnost již přes 200 bytů zejména v Praze a Brně. Od prvního dokončeného projektu je společnost profitabilní, veškeré zisky investuje do nákupu dalších bytů a rozšiřování svého zázemí.

Newsletter