Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0830 za euro. Koruna v zisku pod 25,00 za euro a pod 23,05 za dolar.

Kovanda: silnější tlak na růst sazeb u hypoték čekat nelze

„V globální ekonomice se nyní opět kumulují faktory, které se mohou deflačně projevit i v České republice. To by znamenalo, že Česká národní banka nebude pospíchat se zpřísněním měnových podmínek. Právě uvolněné měnové podmínky, tedy úrokové sazby nastavené na technickou nulu společně s intervenčně oslabeným kurzem koruny vůči euru, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u hypoték na historicky nízké úrovně,“ komentuje hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda zprávu o obratu v poklesu hypotečních sazeb.

Zlom: Sazby hypoték začaly po roce a půl růst

Mezi zmíněné deflační faktory podle Kovandy patří zejména opětovně klesající ceny ropy na světových trzích a související zlevnění pohonných hmot v ČR, zejména pak nafty. Dalším takovým faktorem je ekonomický útlum Číny.

„V nejbližších měsících nelze čekat oslabení zmíněných deflačních tendencí. Inflace v české ekonomice se bude pohybovat stále poměrně hluboko pod dvouprocentním cílem České národní banky. Nelze tudíž ani očekávat jakýkoli silnější tlak na růst úrokových sazeb u hypoték,“ soudí Kovanda.

Newsletter