KSČM chce církvím zdanit finanční náhradu za nevydaný majetek

Poslanci KSČM předložili ve Sněmovně návrh, aby finanční náhrady církvím, kterou dostávají za majetek nevydaný v církevních restitucích, podléhala zdanění. Stát by tak podle návrhu KSČM mohl ročně získat zpět asi 380 milionů korun a za celou dobu vyplácení finanční náhrady asi 11,5 miliardy korun.

„V zákoně o církevních restitucích je stanoveno, že církve dostávají jednak majetek a jednak finanční náhradu za nevydaný majetek. My navrhujeme změnu, aby finanční náhrada byla zdaněna aktuálním procentem zdanění,“ řekl ČTK poslanec KSČM Vladimír Koníček.

Finanční náhrada podle nynějšího zákona o daních z příjmů není předmětem daně. Její celkový objem představuje podle důvodové zprávy 59 miliard korun, od roku 2014 se ale nesplacená část náhrady zvyšuje o inflaci, aby zůstala zachována reálná hodnota ročních splátek. Předmětem daně není ani příjem z bezúplatného nabytí majetku v rámci restitucí.

Opoziční TOP 09 je zásadně proti tomuto návrhu, řekl ČTK předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů František Laudát. „Náhrady nejsou nic jiného, než kompenzace ukradeného majetku,“ uvedl. Domnívá se, že zdanění by mohlo navíc odporovat ústavě.

Koníček řekl, že komunisté vnímají návrh také jako příležitost k debatě o průběhu církevních restitucí. Vláda se podle něj s Poslaneckou sněmovnou odmítá na toto téma bavit. „Pan premiér sice slíbil, že bude informovat Poslaneckou sněmovnu už víc než před rokem o stavu církevních restitucí, ale doposud tak neučinil,“ řekl.

Návrhem KSČM se bude nejprve zabývat vláda. Poté ho dostanou k projednání poslanci.

Newsletter