Kubánská ekonomika letos klesla navzdory otevřenějším vztahům se Spojenými státy. Kubánský ministr hospodářství Ricardo Cabrisas uvedl, že hrubý domácí produkt se snížil o 0,9 procenta poté, co v letech 2011 až 2015 dosahoval v průměru téměř tříprocentního růstu. Naposledy oficiální údaje ukázaly pokles kubánské ekonomiky v roce 1993 po pádu Sovětského svazu, upozornila agentura AP.
Podle ministra stojí za letošním hospodářským poklesem nižší export a finanční problémy Venezuely, která je blízkým spojencem Kuby. Cabrisas rovněž poukázal na přetrvávající sankce USA vůči Kubě. Předpověděl nicméně, že v příštím roce kubánská ekonomika stoupne o dvě procenta.
Ministrovo prohlášení podle agentury Reuters potvrzuje, že kubánská ekonomika ve druhé polovině letošního roku prudce klesla. Za první pololetí totiž Kuba hlásila jednoprocentní růst.
Kubánská centrálně plánovaná ekonomika se po desetiletí potýkala s americkým embargem i s chybami v domácí hospodářské politice. Tržní reformy a uvolnění vztahů s USA, které podpořilo například turistický sektor, však v uplynulých letech pomohly kubánské ekonomice k solidnímu růstu, napsala agentura Reuters.
Někteří odborníci se nyní obávají zhoršení vztahů mezi Kubou a USA v důsledku listopadového vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Trump po zvolení prezidentem USA prohlásil, že ukončí sbližování s Kubou, pokud Havana „nebude ochotná uzavřít lepší dohodu ve prospěch kubánského lidu a Spojených států“.