Většině obchodníků v jižních Čechách funguje elektronická evidence tržeb (EET), která je pro ně povinná od 1. března, bez problémů. Kvůli EET ale skončilo v kraji od ledna několik desítek trafik. Vyplývá to z ankety ČTK. Autentizační údaje si dosud u Finančního úřadu pro Jihočeský kraj vyzvedlo přes 12.000 podnikatelů.
Podle dat Poštovní novinové služby (PNS) skončilo v Jihočeském kraji od ledna několik desítek trafik včetně trafiky U Zlatého klasu na českobudějovické Lannově třídě. U většiny šlo podle PNS o poslední kapku.
„Prodej v trafikách klesá průběžně, řetězce to válcují, čím dál méně lidí nakupuje u trafikantů. Měli jsme pár případů, postarší lidé, kteří řekli, že na nějaké EET se můžou vykašlat. Někdo řekl, že končí kvůli EET, ale myslím, že i proto, že tržba v trafikách se úplně nepřiznávala,“ řekl ČTK Jan Trnka z PNS.
Do předčasného důchodu chtěl odejít jedenašedesátiletý Zdeněk Marek z prodejny květin v Kunžaku na Jindřichohradecku. „Jsou to komplikace. Chtěl jsem toho 1. března nechat a dnes lituji, že nenechal. Je to zdržování, zákazníci musí čekat, jednou se mi to neodešle, jindy vybije, vůbec z toho nemám radost. Jsem v prodejně sám a je to na zbláznění. Práce mě těšila, ale tohle mi ji znechutilo,“ řekl ČTK Marek, který je v oboru od 17 let.
Bez problémů funguje EET v trafice N+N v Soběslavi na Táborsku, podobně v trafice v Bechyni, kterou vede Marie Hahnová. „Ale leze nám to na nervy, protože nikdo účtenku nechce a jen vyhazujeme peníze za pásky, které jsou dražší, než když jsme mívali papírovou kasu. Máme ještě cukrárnu, to samé. Zdržuje to: lidé už odejdou a teprve vyjede páska,“ řekla ČTK Hahnová.
I v píseckém velkoobchodu s nápoji Holidays funguje EET bez komplikací. Firma do zavedení systému investovala desítky tisíc korun. „Je to pro nás jen další administrativní krok, musíme hlídat, aby to všechno správně odcházelo,“ řekl ČTK jednatel Holidays Tomáš Veselý.
Žádný problém ani výpadek nezaznamenal kvůli EET táborský velkoobchod nápojů a potravin Boby-H, jenž působí na trhu od roku 1991. Musel ale přizpůsobit firemní software, investoval stovky tisíc korun, má pět poboček. „Ve sféře velkoobchodů stejně nemůžeme nic prodávat bez dokladů a neodvádět daně. Už jsme kontrolováni dávno, jsou to zbytečné náklady navíc, trošku buzerace,“ řekl ČTK Miroslav Kroužek z Boby-H.
Autentizační údaje si v jižních Čechách dosud vyzvedlo přes 12.000 podnikatelů. Další, kteří mají jen sezonní provoz, se podle Jany Králové, mluvčí Finančního úřadu pro Jihočeský kraj, zaregistrují až před první platbou. Úřad udělal kvůli EET od 1. prosince 2016 do 10. března letošního roku v kraji přes 500 kontrol a uložil pět pokut ve výši 24.000 korun.
„Bylo to za nevydání účtenek. Když jsme našli bagatelní porušení zákona, že podnikatel třeba neměl vyvěšené oznámení, tak jsme pokutu nepředepisovali a dohodli se, že k určitému dni to napraví a v následujících dnech jsme to ověřili,“ řekla ČTK Králová.