Léto bude pro české hoteliéry úspěšné, většina ale bojuje o přežití

Květen potvrdil dubnová pozitivní čísla českých hotelů a potvrzuje návrat Prahy jako středoevropského lídra turismu. I přes to ale český a pražský hotelový trh není v dobré kondici a přežijí na něm jen ti, kteří se dokáží adaptovat na novou realitu obrovského růstu nákladů. Vyplývá to z nejnovějších dat poradenské společnosti STR.

Po chmurné zimě, kdy se české hotely propadaly ve srovnání s okolními zeměmi na poslední místo v obsazenosti i ceně pokoje, dává jaro důvod k mírnému optimismu. Vynikající velikonoční víkend nastartoval hlavní sezónu a trend potvrdily i květnové výsledky. Praha ukázala, že i po covidu je turistickým lákadlem evropského významu. Poslední a zatím nedostižitelnou metou je pro Prahu ve středoevropském prostoru Vídeň. Zatímco dříve (až do covidového roku 2020), se průměrná cena za přenocování v hlavním městě přibližovala rakouské metropoli, nyní se rozdíl v ceně mezi oběma metropolemi v meziročním srovnání zvyšuje. Léto by tak mělo být úspěšné. Do střední Evropy už v květnu přijelo o téměř 20 % více turistů než loni. A byli ochotni zaplatit o téměř 20 % vyšší ceny. To dává přibližně 40 % růst tržeb. „Ceny letí vzhůru a v létě to bude pokračovat. Co je pro turisty špatná zpráva je pochopitelně pro hotely zpráva dobrá, celá výkonnost se tvoří cenou pokoje a obsazeností, která rovněž sezónně roste a je srovnatelná napříč Evropou. Co se liší je cena – např. pařížské hotely stojí minimálně přes 300 EUR v průměru, Praha teprve nedávno překročila 100 EUR,“ objasňuje Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové sítě Czech Inn Hotels. „Problém je, že „hotelová inflace“ (energie, potraviny, mzdy) dosahuje také přibližně 40 %, a tak se pro většinu hotelů situace od covidu víceméně nijak nezlepšila a bojují o přežití. Není týden, abych nedostal nabídku na převzetí nějakého hotelu, to se před covidem nestalo třeba ani jednou za rok a na každou akvizici jsme se neuvěřitelně nadřeli.“

Marek Boura z České hotelové asociace k tomu dodává: „Soupeříme s Budapeští nebo Varšavou, ale to nikdy nebyla naše liga. Tato města jdou hodně nahoru a není to náhoda. Vidíme hned několik důvodů, proč nás dohánějí. Rychle zlepšují silnice i dálnice, mají lepší spojení se světem. U nás nemáme ani po 30 letech rychlé veřejné dopravní spojení s letištěm. A taky nejsou zaplaveni AirBnb jako my.“

Meziroční srovnání

Zdroj: STR
Zdroj: STR

Meziměsíční srovnání 

Vzhledem k charakteru počasí je naše „sezónnost“ výrazně vyšší než u západní nebo jižní Evropy.

Zlom přichází okolo Velikonoc a květen bývá jedním z vrcholů české letní sezóny. Naopak prázdninové měsíce vyskočí přímořské státy a atakovat evropské průměry nebude snadné.

Zdroj: STR
Zdroj: STR

České hotely, které táhnou trh

  Occ % ADR
Květen 2023 2023 2023
Hotel Merkur 93,7% 112,54

Occ % = obsazenost; ADR = průměrná dosažená cena pokoje v eurech

Mezi tahouny českého hotelnictví v obsazenosti pokojů patří (dle dat STR) zejména skupina Czech Inn Hotels, dominantní poskytovatel hotelových služeb v Praze a jedna ze tří největších hotelových sítí v České republice. Zaměřuje se zejména na čtyřhvězdičkové hotely s výrazným zastoupením obchodní klientely. „Nyní se společnost věnuje zejména nově převzatému Grandhotelu International a dalším akvizicím velkých hotelů, nicméně Czech Inn Hotels vznikl před dvaceti lety z nuly, pronájmem malého hotýlku v Krkonoších – tak v našem portfoliu je také stále skoro 20 středních a menších provozoven,“ vysvětluje Senior  Manager pro malé a střední hotely skupiny Šimon Bečka, a dále doplňuje: „A tady se primárně soustředíme na kapacitu, protože ta dodává energii a drive celé skupině. V létě budeme atakovat 100% obsazenost.“

O STR

Smith Travel Research, americká společnost dříve známá jako STR, poskytuje tržní údaje o hotelovém průmyslu po celém světě. V současné době sleduje více než 60 000 hotelů s více než 8 miliony pokojů. Mezi českými hoteliéry jde o nejznámější nástroj pro porovnávání výsledků. V České republice STR sleduje 19,5 tisíce hotelových pokojů (tedy zhruba třetinu celkové kapacity), ovšem v segmentu lepších hotelů podíl výrazně roste. Například v Praze se již blíž polovině. Výhodou je také především měsíční báze vyhodnocení, což je třikrát aktuálnější než ČSÚ, a relevantní data o cenách pokoje a obsazenosti opřená o celosvětově prověřenou metodiku.

https://str.com/

Newsletter