„Čas jednání o smíru s holdingem Malina vypršel,“ říká šéfka týmu krizových manažerů společnosti Misura IT Libuše Barková. Po zadlužené firmě požaduje 10,5 milionu korun. Malina mezitím od zákazníků sbírá zálohy na nerealizovatelné zakázky.
„Když jsme s kolegy převzali řízení Energetického holdingu Malina, byla firma v obrovské ztrátě a hrozil jí konkurz. Pro tisíce zákazníků by to znamenalo, že přijdou o statisícové zálohy, které zaplatili za vybudování fotovoltaiky na svých nemovitostech. Nám se povedlo konkurz odvrátit, Malina postupně dodávala to, co slíbila, její finanční situace se začala zlepšovat,“ říká Libuše Barková, vedoucí týmu krizových manažerů společnosti Misura information technologies, která loni v květnu převzala řízení energetického holdingu.
„Naším jediným požadavkem bylo, aby se řízení Maliny zbavilo vlivu původních vlastníků v čele s hlavním akcionářem, Cyrilem Regnerem. Protože právě původní vlastníci firmu přivedli téměř ke krachu. Bohužel, akcionáři svůj slib nesplnili a nyní opětovně převzali nad firmou kontrolu,“ komentuje aktuální dění v Energetickém holdingu Malina (EHM) Libuše Barková.
Nový management EHM obnovil původní praxi
Nový management EHM sice pokračuje v modelu reorganizace, který nastavil krizový management Misury IT, současně ale zřejmě obnovil původní praxi, která holding přivedla do krize. Od zákazníků vybírá stále další zálohy, aniž by ale byl schopen dokončit jejich zakázky. „Když jsme byli z Maliny násilně a zcela protiprávně vyvedeni, bylo na jejím účtu nejméně 100 milionů korun, měli jsme řadu projektů těsně před dokončením, měli jsme nasmlouvané schopné dodavatele a získali jsme i důvěru kdysi podvedených zákazníků. Bohužel, Malina se vrátila k původnímu způsobu fungování, což ohrožuje všechny její věřitele,“ říká Barková. To vše se přitom děje se souhlasem insolvenčního správce i věřitelského výboru, jehož vedení má pod kontrolou skupina propojená s původními vlastníky.
Misura IT upozorňuje na nekalé praktiky
Misura IT, které se povedlo fungování Maliny obnovit, dodnes za práci svých odborníků nedostala zaplaceno. „Nechtěli jsme tuto věc řešit formálně, protože jakékoliv nové dluhy holdingu by mohly být problémem pro případnou reorganizaci a ohrozit všechny věřitele. Když ale vidíme, jak nový management slibuje zákazníkům nesplnitelné, a směr, který jsme firmě dali, se postupně obrací zpátky k praktikám původního vedení, nemůžeme mlčet. Proto jsme uplatnili pohledávky ve výši 10,5 milionu korun a chceme na nekalé praktiky upozornit i orgány činné v trestním řízení. Nechceme, aby naše práce vyšla úplně vniveč,“ dodává Barková, vedoucí týmu krizových manažerů společnosti Misura information technologies. Problémů má přitom Malina více. Objevují se například informace o podvodech při přebírání projektů a žádostech o dotace.