Německá spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko si dnes volí poslance na příštích pět let. Favoritem hlasování ve státě na severu Německa je sociální demokracie (SPD), o druhé místo má podle odhadů bojovat Křesťanskodemokratická unie (CDU) a Alternativa pro Německo (AfD). Volební místnosti se uzavřou v 18:00, předběžné oficiální výsledky mají být známy okolo 23:00.
Volební kampaň v bývalé východoněmecké zemi se točila zejména okolo migrace, a to i přesto, že v Meklenbursku-Předním Pomořansku, které je s 1,6 milionu obyvatel třetím nejmenší spolkovou zemí, se nachází jen asi 22.000 uprchlíků.
Nejvíce z toho profituje Alternativa pro Německo, která se vůči migrační politice berlínské vlády a kancléřky Angely Merkelové (CDU) důrazně vymezuje. O tom, že CDU přístup Merkelové k migraci poškodil, je v Meklenbursku-Předním Pomořansku, které je politickou domovinou kancléřky, přesvědčeno 78 procent lidí.
Křesťanským demokratům, kteří v Meklenbursku-Předním Pomořansku stejně jako v Berlíně vládnou v koalici se sociálními demokraty, proto reálně hrozí, že dosáhnou zatím vůbec nejhoršího výsledku v této spolkové zemi. Průzkumy jim stejně jako AfD, která zatím v zemském sněmu zastoupena nebyla, přisuzují kolem 22 procent.
Sociální demokraté by mohli dostat o šest procent více, což by pro ně ale stejně znamenalo výraznou ztrátu v porovnání s rokem 2011, kdy získali 35,6 procenta hlasů. SPD, CDU a AfD by do zemského parlamentu měli doprovodit také oslabená strana Levice s odhadovanými 13 procenty hlasů a zelení se šesti procenty. Ze sněmu naopak nejspíš odejde krajně pravicová Národnědemokratická strana (NPD), jejíž voliči podle pozorovatelů přešli z části k Alternativě pro Německo.
I když se AfD podle všeho poprvé dostane do zemského sněmu, vlády se účastnit nebude, protože žádná z dalších stran s ní nechce jít do koalice. Není vůbec vyloučeno, že nadále budou vládnout sociální a křesťanští demokraté, kteří zemi vedou už od roku 2006.
Výsledek hlasování bude velmi záležet i na volební účasti, která před pěti lety byla jen 51,5 procenta, a na tom, komu dají hlas nerozhodnutí voliči, kterých bylo ještě dva dny před hlasováním téměř 40 procent.
Výsledky voleb, po kterých za dva týdny následuje hlasování v Berlíně, budou důkladně sledovat také stranické centrály, které už se začínají chystat na německé parlamentní volby v příštím roce.