Skupina litevských aktivistů zahájila v úterý třídenní bojkot nákupních center na protest proti vysokým cenám potravin. Radují se obchodníci na severovýchodě Polska, kterým přibylo litevských zákazníků, informovala polská televize TVN 24.
„Litevci berou obchody v pohraničním městě Suwalki útokem. Na litevském internetu se už vyskytly rady nakupovat raději dopoledne, protože později mohou být pulty už prázdné,“ uvedla reportérka, podle níž Litevci už obstarávají polovinu tržeb místních obchodníků.
Neoficiálním symbolem protestu se stal květák. Před pár lety stál necelé euro, nyní stojí 3,49 eura (asi 94 Kč). Iniciátor akce Karolis Ramoška vybízí v příštích třech dnech vyhýbat se hypermarketům, ovládajícím 80 procent trhu, a raději nakupovat v malých obchodech a tržnicích.
Litevský premiér Algirdas Butkevičius tvrdí, že zavedení eura na počátku loňského roku neovlivnilo růst cen, s protestem však vyslovil pochopení. „Výše cen je otázkou svědomí obchodníků,“ řekl v rozhlasovém rozhovoru.
Podle úředních statistik ceny potravin a nealkoholických nápojů během posledních dvou let vzrostly v průměru o 2,7 procenta.
Šéfka federace spotřebitelů Alvita Armanavicieneová ale tvrdí, že úřady přivírají oči nad monopolizací maloobchodu přes velké řetězce a tají reálné údaje o růstu cen. Ty podle ní diktuje největší řetězec Maxima, protože zakazuje svým dodavatelům dodávat levněji do jiných obchodů.
Maxima kategoricky popírá tato tvrzení, která však podle novinářů potvrzují jiní obchodníci a výrobci.
Polský tisk připomíná, že ještě před pár lety Poláci jezdili na nákupy k východním sousedům, kde bylo levněji v řádu desítek procent. Vše ale zdražilo po zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty před pár lety. Litevcům se nákupy v Polsku vyplácejí i kvůli výhodnému kurzu eura a zlotého.
„Tady je i chleba levnější,“ citoval list Gazeta Wyborcza Litevku nakupující v městečku Sejny. „Nenakupujeme jen pro sebe, ale i pro sousedy,“ tvrdil manželský pár. „Polák si koupí deset plátků šunky, ale Litevec u nás nechá i 200 zlotých (asi 1200 Kč),“ pochvalovala si majitelka suwalského řeznictví. Litevští zákazníci jsou podle ní s to během dopoledne skoupit všechna kuřata, která jsou v Polsku o polovinu levnější než na Litvě.
TVN 24 poznamenala, že nakupovat v Polsku se vyplácí i Němcům a Čechům, zejména pokud jde o benzin a oblečení, jakož i potraviny, jejichž ceny podle Eurostatu dosahují jen 60 procent průměru v Evropské unii.