LovelyData.cz: Proč se učit data?

Doba je nejistá a zdá se, že k jakékoliv změně dojde velmi pozvolna. Jedno ale jisté je: svět se čím dál tím víc posouvá do online prostředí. Umět si poradit s množstvím dat a informací, které k nám virtuálně doputují, tak nabývá na důležitosti.

Data ovlivňují to, jak vnímáme svět, ale i jak svět vnímá nás. „Data mají vliv na boj s pandemií, na volební preference politických stran anebo třeba na to, do čeho lidé investují svoje peníze,“ říká úvodem Lubomír Husar, zakladatel LovelyData.cz, kurzů, kde učí data, strojové učení, Python, SQL, Excel, Power BI, R, Tableau. „Naučit se s daty efektivně pracovat se postupně stává základní dovedností, stejně jako čtení a psaní,“ dál upozorňuje.

  1. Buďte svým vlastním pánem a vytvořte si vlastní názory

Internet se přímo hemží daty a studiemi, které popisují, jak je na tom třeba zrovna naše země s (ne)zvládnutím pandemie. „Rozumíte ale skutečně všem datům, na která narazíte? Dokážete si z nich sami udělat závěry, nebo se musíte spoléhat na interpretaci někoho jiného? A nebylo by lepší si je umět uspořádat sami tak, jak je to pro vás nejlepší, nejpřehlednější, nejrelevantnější?“ klade otázky Lubomír Husar. Pracovat s daty je zkrátka schopnost, která se teď hodí víc než kdy jindy. A v budoucnu tomu nebude jinak.

  1. Seberozvoj jako celoživotní proces

Aktuální pandemie výrazně omezila přímé kontakty a mnoho lidí zůstalo doma. Aktivit, které tak můžeme provozovat, tolik nezbylo. Co se získaným časem navíc? „Chleba se peče, uklidit už jste taky stihli, děti mají zrovna online lekce… Teď je řada na vás. Využijte získané chvíle naplno a posuňte se se svými kariérními možnostmi dál,“ radí zakladatel LovelyData a pokračuje: „Pokud vás zajímají data, lepší příležitost pustit se do studia třeba právě v kurzech dost možná nebude.“

  1. Šetřete svůj čas

Čas je jednou z nejdůležitějších komodit nás všech. Ač se jej snažíme ohýbat, vždy plyne neustále vpřed. „Naučit se správně číst a vyhodnocovat data nám v mnoha ohledech může významným způsobem pomoci. Na pracovišti i v běžném životě. Jejich správná interpretace nám nejenže ušetří čas, zefektivní naše jednání, ale také nám může pomoct odvrátit případné hrozby. Příkladem lze uvést celosvětovou pandemii koronaviru, v rámci, které na nás data proudí neustále,“ podotýká Lubomír Husar, zakladatel LovelyData.

  1. Změny na pracovním trhu

Pracovní trh se neustále proměňuje a s aktuální krizí to platí několikanásobně. „S nadsázkou se dá říct, že kdo měl včera práci, bude se muset zítra podívat po jiné, protože jeho obor zamířil úplně jinam. Jsou ale obory, které jednoznačně nabírají na síle a důležitosti,“ říká Lubomír Husar a pokračuje: „Mezi takové patří ty, které využívají data, ať už se jedná o Python, Excel, SQL, Power BI, R nebo třeba Tableau.“

  1. Buďte o krok napřed

Mladší generace jsou novými technologiemi fascinované, dennodenně je používají a snad nikdo si bez nich už život nedokáže představit. Naučit se správně v informacích i datech číst a používat je není složité, ale je potřeba tomu věnovat určitý čas. „Nejenže tak různé generace mezi sebou udrží krok, ale co se technologické gramotnosti týče, orientace v nich a schopnost je správně vyhodnocovat nás udrží vždy o krok napřed,“ podotýká s úsměvem Lubomír Husar z LovelyData.

  1. Bezpečně online a z pohodlí domova

Možná máte už sezení u počítače plné zuby. Na druhou stranu, online prostředí představuje v současné situaci nejbezpečnější variantu, jak neztratit kontakt s aktuálním děním a rozšířit svoje znalosti. Vhodnou volbou jsou proto kvalitní a co nejpřínosnější online kurzy. Díky nim minimalizujete počet možných osobních kontaktů a zůstanete v pohodlí svého domova.

Newsletter