LUGGit: Balíme na dovolenou – na co nezapomenout? Radí odborníci ze startupu na pomoc se zavazadly

Ať už trávíte čas na pláži, nebo se touláte po kulturních památkách, dovolená má být především o tom, abyste si odpočinuli od každodenního stresu. Je však smutnou skutečností, že příliš mnoho zahraničních cest ztroskotá na zbytečných starostech pramenících z nedostatečného plánování. Předejděte stresu z dovolené tím, že se na cestu připravíte s dostatečným předstihem – nemějte pocit, že když máte rezervované letenky a ubytování, jste na dovolenou připraveni. Před odjezdem můžete podniknout řadu kroků, které sníží riziko, že se během cesty dostanete do stresových situací.

Pas, vízum a cestovní pojištění

Zní to jako samozřejmost, ale pokud tento krok vynecháte, může celá vaše dovolená viset na vlásku. Vždy si nejprve zkontrolujte platnost svého cestovního pasu (v některých destinacích musí být platný nejen po dobu cesty, ale i šest měsíců po ní). V závislosti na vaší státní příslušnosti a na místě, kam cestujete, si možná budete muset vyřídit také vízum: více informací najdete na webových stránkách velvyslanectví vaší země. Pojištění je nutností: nikdy nevíte, co se na cestě může stát. Zejména náklady na lékařské ošetření se mohou rychle vyšplhat nahoru. Ujistěte se, že vaše pojištění pokrývá všechny speciální aktivity, které plánujete provozovat, například potápění. Nakonec si do telefonu a na e-mail uložte fotografii občanského průkazu či pasu a případná víza pro případ, že byste je v zahraničí ztratili.

Očkování a léky

Informujte se u svého lékaře, zda je pro vaši destinaci (destinace) vyžadováno očkování. Mezi běžné nemoci, kterým lze očkováním při cestování předcházet, patří žlutá zimnice a žloutenka typu A a B. Kromě toho si ověřte, zda se v oblastech, kam cestujete, nevyskytuje malárie (zejména v některých částech Afriky a Asie). Ujistěte se, že máte s sebou kromě osobních léků také další léky, které by se vám mohly hodit. Příkladem mohou být léky proti průjmu, mořské nemoci, bolestem hlavy apod.

Zabalte si s předstihem

Dalším způsobem, jak si užít dovolenou bez stresu, je sepsat si seznam věcí, které si chcete vzít s sebou, a s dostatečným předstihem si sbalit kufr. Spěch a házení všeho možného do zavazadla na poslední chvíli není zrovna pohodový začátek, který si dovolená zaslouží – a pravděpodobně si s sebou vezmete příliš mnoho věcí, nebo ještě hůře, necháte doma něco naprosto zásadního. Až budete s balením hotovi, vyplatí se položit kufr na koupelnovou váhu a zkontrolovat, zda se vejdete do povoleného limitu, protože pokud je vaše zavazadlo příliš těžké, budete muset na letišti zaplatit příplatek. „Zamysleme se nad všemi rozhodnutími, která nakonec kvůli zavazadlům děláme, od rezervace letenek s pozdějším příletem, které jsou dražší až třeba po skoro celodenní nošení zavazadel na místo ubytování nebo do hotelu. Zjistili jsme, že díky systému LUGGit je celé cestování mnohem pohodlnější a flexibilnější,“ říká Ricardo Figueiredo, spoluzakladatel a CEO společnosti LUGGit, luggit.app.

Chraňte se

Ať už se chystáte na pláž nebo na lyže, nezapomeňte si s sebou vzít opalovací krém (nebo si ho kupte v cílové destinaci). Přibalte si oblečení vhodné pro plánované aktivity – zimní výbavu na hory, či vycházkovou obuv na túry nebo dlouhé procházky. Nezapomeňte také na sluneční brýle, klobouk, deštník či pláštěnku. Pokud navštěvujete místo s proměnlivým počasím a teplotami, vezměte si s sebou kombinaci tenkých a silnějších vrstev. Například na ranním safari v subsaharské Africe může být velmi chladno, ale po východu slunce se rychle oteplí. V takových situacích je vhodné oblékat se ve vrstvách, např. bunda na několika tenčích vrstvách.

Ubytování

Světová populace cestuje více a rychleji než kdykoli předtím, což znamená, že musíte být obratní jako blesk, abyste získali skvělý hotel. Pokud máte na mysli nějaké oblíbené místo s dobrým výhledem a nejlepšími recenzemi, pospěšte si, abyste o vytoužený termín v destinaci nepřišli. Pokud si nakonec budete muset najít místo ještě týž den, přijďte osobně v podvečer. Tehdy přichází na řadu noční personál, který je svěží a většinou v dobré náladě. Většina hotelů nabízí svým hostům místnosti, kde si mohou po odhlášení nechat svá zavazadla. Správci krátkodobých pronájmů musí provádět logistickou gymnastiku, což někdy přináší méně bezpečné způsoby uložení zavazadel v době střídání hostů a úklidu. Všechny tyto procesy je nyní obtížnější zvládnout vzhledem k veškerému úsilí, které je vynakládáno na úklid a zajištění maximální bezpečnosti pro všechny,“ říká Ricardo Figueiredo z LUGGit., luggit.app. LUGGit je technologický start-up, který turistům nabízí servis v podobě vyzvednutí a doručení zavazadel v reálném čase prostřednictvím služby ‚Keeperů‘. Být partnerem společnosti LUGGit znamená optimalizovat provozní procesy, zlepšovat zkušenosti zákazníků a zvyšovat příjmy.

Newsletter