Stát by neměl vlastnit podíl ve firmách, kde má méně než deset procent. Řízení těchto firem totiž nemůže reálně ovlivnit. Uvádí to ministerstvo financí ve Strategii vlastnické politiky státu, kterou v pondělí projedná vláda. Dokument má ČTK k dispozici.
Celkem pode materiálu je 289 obchodních společností s majetkovou účastí státu, státních podniků, státních příspěvkových organizací a organizačních složek státu vykonávajících podnikatelskou činnost. Podíl menší než deset procent má stát u zhruba desetiny firem.
MF navrhuje, aby jednotlivá ministerstva roztřídila „své“ podniky na strategické (například ČEZ), podpůrné, tedy nezbytné pro vlastní fungování státu a zajišťující nezbytné služby pro veřejnost, a zbytné. Ty by měly být následně privatizovány či jít do likvidace.
MF dále navrhuje u strategických společností s majetkovou účastí státu a státních podniků založení výboru pro odměňování. Ten by měl stanovit pravidla odměn uvnitř podniků a dohlížel by na jejich dodržování. Zároveň by kontroloval soulad odměňování se zásadami stanovenými vládou. „Společnost by měla mít na výběr, zda zavede dva výbory – výbor pro odměňování a výbor pro jmenování, či zda tyto dva výbory sloučí do jednoho,“ uvádí dokument.
Cílem materiálu je podle MF přiblížit fungování společností s majetkovou účastí státu a státních podniků praxi, která vyplývá z doporučení OECD pro správu a řízení státem vlastněných společností. „Klíčovými kroky jsou optimalizace portfolia státem vlastněných majetkových účastí a státních podniků a značné posílení koordinačních mechanismů, s cílem zavést jednotnou aplikaci stejných zásad napříč všemi resorty,“ uvedlo MF.